Zadaniem dwuosobowych drużyn podczas I Potyczek Krasomówczych było opowiedzenie o odkrytym przez siebie, wyjątkowym miejscu z regionu. Czteroosobowa komisja konkursowa oceniała język, przytoczone fakty i wydarzenia historyczne w odniesieniu do współczesności oraz sposób prezentacji i ogólne wrażenia artystyczne.
– Chcieliśmy, by uczestnicy pokazali nam wyjątkowe miejsca swojej małej ojczyzny, ale nie pod kątem typowo historycznym, ale współczesnym. Chcieliśmy usłyszeć, dlaczego warto te miejsca odwiedzić i co jest w nich niezwykłego. Poziom konkursu był zróżnicowany, ale wszyscy uczestnicy włożyli w swoje wystąpienia sporo serca i emocji. Warto dodać, że dla wielu z nich sporym wyzwaniem było już samo wyjście na środek i zaprezentowanie przygotowanych treści – mówi Joanna Peczenenko, organizatorka konkursu z Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Góry.
Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze składająca się z Arkadiusza Siwko i Bartosza Sójki. Arek przygotował prezentację o Wieży Książęcej w Siedlęcinie.
– Moją prezentację poświęciłem akurat temu obiektowi, bo jest to bardzo cenny zabytek naszego regionu, ale jest często niedoceniana przez turystów i mieszkańców – powiedział Bartosz Sójka.
– Mimo świetnej kampanii promocyjnej wie o niej niewiele osób. Odwiedzałem ją od wczesnego dzieciństwa i obserwuję, jak zmienia się poprzez czas, zmiany właścicieli oraz konserwację zabytku. Interesuję się historią, również średniowiecza, dlatego ta wieża jest dla mnie niezwykłym sposobem poznania ludzi z tego okresu. Przygotowując prezentację wiele się o tym obiekcie dowiedziałem. Dzisiaj tę wiedzę mogłem przekazać innym i mam nadzieję, że przekonałem ich do zwiedzenia tego zabytku – dodał gimnazjalista.
Drugie miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze w składzie: Patryk Grunt i Marek Kwidziński. Patryk z niezwykłą pasją opowiadał o miejscu, w pobliżu którego mieszka: o Górze Szybowcowej. Jak mówił, zanim stanął na środku sali miotał nim ogromy stres. Wtedy pomyślał sobie, że „raz się żyje”, wyszedł na środek i zachwycił swoją opowieścią.
– Wielokrotnie byłem na tej Górze Szybowcowej, również rowerem. Zainteresowałem się nią ponieważ ma ona swoją tajemnicę. Dawna nazwa tego miejsca to Góra Szubienicza, co świadczy o tym, że kryje w sobie historię nie jednego wisielca. Niestety jest ogromny problem z dotarciem do materiałów z tego okresu, ale mimo wszystko naprawdę warto odwiedzić tę górę. Są z niej przepiękne widoki, ma ona swój niepowtarzalny urok – mówił Patryk.
Trzecie miejsce przypadło Julicie Danickiej i Paulinie Gac z Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze. Julita w prezentacji przygotowała gawędę o Jeziorze Pilchowickim, które dla niej jest zakątkiem magicznym, miejscem wycieczek z przyjaciółmi i wypraw z bratem. To tu Julita nauczyła się pływać i poznała ukryty sekret: dwie przepiękne skały zanurzone w wodzie oraz niezwykłą plażę.
– Nie znam drugiego takiego miejsca, które byłoby mi tak bliskie, i które mogłabym polecić innym. Dzięki konkursowi mogłam o nim powiedzieć szerszemu gronu, z drugiej strony konkurs dał mi możliwość ćwiczenia mowy i prezentacji – powiedziała Julita, która odebrała też nagrodę publiczności.
Nagrodę indywidualną odebrał Arkadiusz Siwko, a nagrodę wyjątkową Alicji Raczek, p.o. dyrektor Książnicy Karkonoskiej oraz Katarzyny Pitery – pomysłodawczyni programu „Moja Mała Ojczyzna” – Bartosz Sójka i Roksana Wójcik z Gimnazjum przy ZSRA w Jeleniej Górze.
Jedna z uczestniczek prezentację magicznego miejsca zakończyła słowami swojego dziadka: Miejsca, które nazywany swoją małą ojczyzną nosimy głęboko w sercu, trzeba tylko je odnaleźć.