Uniwersytet Dziecięcy jest pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce. Jak mówi jego pomysłodawczyni Małgorzata Krysiak, podobny projekt widziała podczas pobytu w Niemczech. To tam w 2002 r., w Tybindze, dwóch dziennikarzy wpadło na pomysł, aby profesorowie akademiccy wyjaśniali dzieciom zawiłości nauki.
- W Jeleniej Górze udział w wykładach biorą zdolni uczniowie ze szkół podstawowych nr 1, nr 3 i Gimnazjum w Kowarach oraz z Zespołu Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach. Tematyka zajęć jest dopasowana do ich zainteresowań. Zaplanowane są też wycieczki. m.in. do seminarium duchownego, w którym będziemy rozmawiać o ponadczasowości słowa, do Liceum Plastycznego, gdzie wyrzeźbimy prezenty świąteczne oraz do Teatru im. C.K. Norwida, gdzie dzieci uzdolnione artystycznie wezmą udział w warsztatach teatralnych – mówiła Małgorzata Krysiak, dyrektor SP nr 1 w Kowarach.
Podczas inauguracji uczniowie otrzymali indeksy, jak prawdziwi żacy. – W ubiegłym roku też uczestniczyłam w wykładach, na których dowiedziałam się jak radzić sobie z nauką i w którym kierunku warto się kształcić – mówiła Beata Szulejko z klasy III B Gimnazjum w Kowarach.
- Wykłady pomogły mi wybrać dalszą drogę edukacji, chciałabym studiować na Akademii Wychowania Fizycznego. Dzięki zajęciom na KPSW poznałam świat akademicki i oswoiłam się ze studencką formułą wykładów – powiedziała Aleksandra Sikora z tej samej klasy.
Uczniowie kowarskiej podstawówki przygotowali występ artystyczny, podczas którego zaśpiewali Gaudeamus i hymn swojej szkoły. – Cieszę się, że będę miała zajęcia na uczelni. Interesuje mnie bardzo historia – stwierdziła Martyna Grzesiak z klasy IVD SP nr1.
Pierwszy wykład odbył się wczoraj (19.11.). Mali studenci poznali odpowiedź na pytanie, czym jest filozofia. – Dzieci mają wspaniałą wyobraźnię, która niestety zanika w trakcie dalszej edukacji, gdy trzeba naładować głowę wieloma informacjami. Własne zdanie i pomysły są często na drugim planie, a przez to dzieci wycofują się ze swojego szerokiego i głębokiego myślenia, co jest istotne dla filozofii – podkreślała Jadwiga Tomczyk-Tołkacz, wykładowca KPSW.