Idea Marszów dla Życia i Rodziny jako sposobu podkreślania wartości rodziny, jej wyjątkowości i ważności w społeczeństwie zrodziła się w roku 2005, a już rok później odbył się w Warszawie pierwszy Marsz. Każdego roku ta radosna manifestacja przywiązania do wartości małżeństwa i rodziny oraz życia ludzkiego, które należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci przyciąga tysiące osób zarówno w samej Warszawie, która w tym roku przystępuje już do dwunastej edycji Marszu jak i w wielu innych miastach Polski.
Na przestrzeni lat bowiem w organizację Marszów zaangażowanych było ponad 160 miast i miejscowości w całym kraju. W tym roku cieszymy się z przyłączenia do tej inicjatywy aż dziesięciu nowych miast (Węgorzewo, Rabka Zdrój, Jarosław, Janów Lubelski, Pszczyna, Żywiec, Dukla, Włocławek, Siemiatycze, Gryfice). Marsze dla Życia i Rodziny w roku 2017 odbywać się będą pod hasłem „Czas na Rodzinę”, a termin, który będzie łączył większość zaangażowanych w organizację miast to 11 czerwca, chociaż pierwsze odbywały się już w marcu, a kolejne także na przełomie kwietnia i maja. Niezbędne informacje na ten temat można znaleźć również na stronie marsz.org
Obserwując wydarzenia ostatnich miesięcy można oczywiście stwierdzić, że marszów (i strajków) nam nie brak – zwłaszcza takich o przygnębiającym, obrazoburczym, czy uwłaczającym naszej godności i inteligencji charakterze. Niemniej ciągle brak jest wydarzeń, które pokażą piękno rodziny, radość z bycia razem, doniosłość relacji małżeńskich i rodzicielskich oraz wielką potrzebę zatroszczenia się o najsłabszych i najbardziej bezbronnych – dzieci nienarodzone.
Przypominanie rządzącym o ciągle nieprzerwanej procedurze mordowania trojga dzieci dziennie w polskich szpitalach niezmiennie jest naszym największym zaangażowaniem i polem walki o rodzinę. Rodzina bowiem silna będzie tylko wtedy, kiedy każdy zostanie przyjęty z miłością. Zamiast domagać się źle pojętej wolności za cenę życia, pragniemy nieustannie podkreślać konieczność jego ochrony w rodzinie.
Czas na rodzinę to komunikat dla każdego, komu jej dobro leży i powinno leżeć na sercu. Czyli zarówno samym członkom rodziny, którzy winni tak gospodarować czasem aby jak najwięcej zainwestować go w rodzinę, aby była priorytetowa pośród wszystkich ludzkich relacji i zaangażowania, jak i dla rządzących, którym jej dobro powinno wyznaczać kierunki podejmowanych działań.
Marsz natomiast, to doskonała okazja aby wybrzmiała potrzeba zwrócenia się w stronę rodziny, odbudowania szacunku dla niej, pokazania jej piękna i radości jaka płynie z relacji między małżonkami, rodzicami i dziećmi, dziadkami wnukami…
Nieodmiennym elementem Marszów są także pikniki rodzinne, gdzie można miło spędzić czas z dziećmi. W tym roku finał jeleniogórskiego Marszu, którego głównym organizatorem niezmiennie jest Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego, odbędzie się w ogrodach przy parafii pw. Matki Boskiej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu, przy ul. Morcinka 8.
Tam na uczestników Marszu będzie czekał Piknik Rodzinny z grillem, kuchnią domową, pysznymi ciastami oraz licznymi grami i zabawami dla dzieci, ich rodziców i dziadków. To prawdziwe święto rodzin, podczas którego objawia się wielkie szczęście, jakim jest życie w rodzinie i jej pielęgnowanie.