Przed świętem cieszą się zarządcy hipermarketów. Wciąż jeszcze nie obowiązuje nowa ustawa, dzięki której sprzedawcy wielkich sklepów mogą liczyć na 12 dni świątecznych wolnych od pracy.
Większość placówek handlowych o dużej powierzchni będzie w środę czynna. Związkowcy z "Solidarności", którzy w Boże Ciało protestowali przeciwko pracy w sklepach w święta, teraz namawiają ludzi, aby zrezygnowali z zakupów w ten świąteczny dzień.
A w środę przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, znane w polskiej tradycji jako święto Matki Bożej Zielnej. W rocznicę tzw. „Cudu nad Wisłą”, czyli zwycięstwa wojsk polskich nad sowieckimi w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku, 15 sierpnia obchodzone jest także Święto Wojska Polskiego.
Uroczystość Wniebowzięcia NMP jest jednym z najstarszych świąt maryjnych w Polsce, a kult ten praktykowany był już od wczesnego chrześcijaństwa.
Do dziś wiążą się z nim pielgrzymki, które właśnie w tym dniu docierają do Częstochowy, do Sanktuarium Matki Boskiej Jasnogórskiej.
Coraz rzadszą, ale wciąż pielęgnowaną tradycją jest przynoszenie do kościołów w tym dniu bukietów i ziół do poświęcenia.
Stanowią one dziękczynienie za udane plony i – według niektórych wierzeń ludowych – mają zabezpieczać domowników przed chorobami.
Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest ustawowo wolny od pracy od 1989 roku. Tak było też w II Rzeczpospolitej, ale komunistyczne władze zdecydowały wykluczyć święto z kalendarza wolnych dni w 1955 roku.
<b> Honory wojskowym </b>
Jest to też Święto Wojska Polskiego, przywrócone również na 15 sierpnia w 1989 roku. Obchodzono je w II RP na pamiątkę zwycięstwa wojsk marszałka Piłsudskiego nad Armią Sowiecką pod Warszawą. Zdaniem wielu historyków była to jedna z ważniejszych batalii w dziejach Europy. Decydujące starcie zdecydowało o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zapobiegło rozlaniu się rewolucji sowieckiej na Europę Zachodnią.
Po likwidacji garnizonu jeleniogórskiego w stolicy Karkonoszy zaplanowano skromne obchody Święta Wojska Polskiego przed pomnikiem Jana Pawła II przy kościele garnizonowym. Wezmą w nich udział głównie wojskowi weterani i emerytowani żołnierze.