Przestrzeń Aktywnej Samopomocy "PASuje" to nowe miejsce na mapie Jeleniej Góry. Skierowane jest do osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego (depresja, schizofrenia, choroba aktywna dwubiegunowa, zaburzenia lękowe, organiczne zaburzenia psychiczne czy kryzys emocjonalny).
Prowadzimy Środowiskowy Dom Samopomocy dla takich osób (placówka znajdująca się koło jeleniogórskiego MOPS-u - dod. red.) i od jakiegoś czasu mieliśmy pomysł, aby stworzyć miejsce popołudniowe dla osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego i w ogóle osób niepełnosprawnych. Często osoby z depresją są aktywne zawodowe, ale po pracy spędzają czas samotnie. Pomyśleliśmy, że poza ośrodkiem subwencyjnym, gdzie trzeba mieć decyzję MPOS-u, żeby uczestniczyć w zajęciach, które odbywają się w godzinach 8:00 - 16:00, to na Dolnym Śląsku, szczególnie w Jeleniej Górze brakuje miejsca, gdzie bez żadnych zobowiązań można przyjść na zajęcia - powiedział Rafał Biesiada z "Naszej Fundacji".
Placówka znajduje się przy ul. Bankowej 15 i póki co, jest otwarta w godzinach 16:00 - 19:00.
Mamy zajęcia plastyczne, muzyczne, fotograficzne, czy po prostu pogadać. Mamy też dwóch psychologów, którzy dyżurują - opowiada R. Biesiada.
Poza statutową działalnością, w placówce będą się odbywać ciekawe spotkania - pierwszymi gośćmi byli Leszek i Agata Różańscy, którzy są znani m.in. z odkrycia na nowo uroków Kopańca i promocji miejscowości z gminy Stara Kamienica.
Zapraszamy "zwyczajnych" ludzi, którzy sami muszą się zmagać z wieloma problemami. Za nami przepiękne spotkanie z Agatą i Leszkiem Różańskimi - była to opowieść o miejscu na końcu świata, o życiu sztuką, aktywizowaniu środowiska lokalnego, a jednocześnie przykład na to, że ograniczenia nie istnieją. Agata jest osobą niesłyszącą od dziecka - przyjechali tu pod koniec lat 80. XX wieku z Wrocławia. Kupili dom na samym końcu Kopańca, gdzie nie było drogi, nie mieli samochodu przez 5 lat. Codziennie chodzili 2,5 km z małymi dziećmi do szkoły... Mogło to wyglądać na szaleństwo, ale tak naprawdę zmienili tę miejscowość. Wieś jest teraz znana i lubiana - podsumował Rafał Biesiada.
"PASuje" funkcjonuje w ramach Dolnośląskiego Budżetu Obywatelskiego "Aktywny Dolny Śląsk" do końca 2019 roku. Pomysłodawcy miejsca spotkań liczą, że uda się pozyskać dofinansowanie na dalszą działalność i piszą kolejne wnioski, bowiem lokal wynajęli od Miasta na 3 lata.