Pierwsze dwa etapy kwalifikacyjne rozgrywane są on-line. Na oficjalnej stronie konkursu (http://gmil.pwr.edu.pl/) udostępnione zostały już zadania, jak również nowy regulamin rozgrywek. Gotowe rozwiązania należy przesyłać do 31 stycznia 2018 r. poprzez specjalny formularz. Najlepsi będą mogli wystartować w drugiej części eliminacyjnej (17 marca).
Rywalizację tradycyjnie podzielono na osiem kategorii: uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i pomaturalnych, studenci, matematycy i informatycy oraz inne osoby dorosłe (niezależnie od wykształcenia czy wykonywanego zawodu).
Dwustopniowe eliminacje zakończą się finałem na Politechnice Wrocławskiej, który został zaplanowany na maj 2018 r. Od roku akademickiego 2015/2016 rywalizacja odbywa się pod patronatem Wydziału Matematyki. Przeprowadza je nowo wybrany Komitet Organizacyjny, którego przewodniczącym został dr Bartłomiej Dyda.
Zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych i zawodowych wejdą w skład reprezentacji Polski, która pod koniec sierpnia pojedzie do Paryża na XXXII Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych.
Zawody, organizowane w stolicy Francji od 1987 r., nieoficjalnie nazywa się mistrzostwami świata. Polska reprezentacja uczestniczy w nich – z powodzeniem – od 1992 r. Tylko w 2015 r. nasi pasjonaci „królowej nauk” wywalczyli 12 medali, w tym sześć złotych, a rok później – dziewięć (po trzy złote, srebrne i brązowe).