Jak pokazują badania Głównego Inspektoratu Sanitarnego, obecnie poparcie dla obowiązującego prawa deklaruje aż 68 procent palących i 84 procent niepalących Polaków. Ponadto 45 procent palaczy przyznało, że wprowadzenie zakazu sprzyja podejmowaniu przez nich decyzji o rzuceniu palenia. Około 59 procent niepalących częściej niż kilka lat temu ma odwagę zwrócić uwagę osobom łamiącym zakaz palenia w miejscach publicznych.
- Moim zdaniem wprowadzenie zakazu palenia w miejscach publicznych to bardzo dobry pomysł. Ja truję się świadomie, ale nie oznacza to, że mam truć innych – mówi pani Bożena z Jeleniej Góry, która pali od ponad 20 lat. Problem palenia w miejscach publicznych jest jednak wciąż aktualny. Nie wszyscy bowiem zgadzają się z nowymi przepisami. Palacze, którzy są przeciwni wprowadzonym zmianom, w obronie swojego zdania przytaczają szereg argumentów:
- Uważam, że nowe przepisy dyskryminują palaczy i wprowadzają więcej problemów niż korzyści. Zgodnie z przepisami prawo do wydzielenia miejsca dla osób palących mają lokale o powierzchni powyżej 100 m kw. W przypadku małych pubów ludzie muszą wychodzić na zewnątrz, a przecież wiadomo, że zapalenie papierosa przy piwku czy drinku jest pewnego rodzaju rytuałem.
– Poza tym przed takim lokalem robi się bałagan, później takie urokliwe miejsca, jak arkady czy centrum miasta mają pełno niedopałków papierosów. Zapalić wychodzą też grupki ludzi i jeśli są już po alkoholu to stwarza się większe ryzyko pojawienia się między nimi konfliktów. Jestem za tym, by zakaz obowiązywał w restauracjach, gdzie spożywane są posiłki, ale nie w klubach rozrywkowych – mówi Paweł z Jeleniej Góry.
W celu zwiększenia wiedzy o obowiązującym prawie oraz wzmocnieniu jego przestrzegania Główny Inspektorat Sanitarny rozpoczyna kampanię medialną „Miasta wolne od dymu”.
W ramach kampanii „Miasta wolne od dymu” zaplanowano emisję spotu telewizyjnego oraz radiowego w mediach ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych, a także emisję spotu edukacyjnego na monitorach LCD w pojazdach komunikacji miejskiej w 15 polskich miastach. Nie ma wśród nich Jeleniej Góry.