Konferencję poprzedziły spotkania robocze z udziałem prokuratorów z Polski, Czech i Niemiec, gdzie zdiagnozowano 3 obszary zagrożeń: kryminalne wynikające z nielegalnej migracji, gospodarcze związane z oszustwami podatkowymi VAT, a trzecim tzw. cyberprzestępczość.
Uczestniczyło w niej 60 osób i konferencja była współfinansowana ze środków unijnych oraz z budżetu państwa. Niemcy byli reprezentowani przez Prokuraturę Generalną w Dreźnie, Prokuraturę z Goerlitz oraz funkcjonariuszy niemieckiej policji. W skład delegacji czeskiej wchodzili prokuratorzy z Brna, Usti nad Labem oraz z Prokuratury Libereckiej i policjanci z Liberca. Najliczniejsza była polska delegacja z gościem honorowym na czele – Bogdanem Święczkowskim, pierwszym zastępcą Prokuratora Generalnego. Byli też dyrektorzy departamentów Prokuratury Krajowej, a także przedstawiciele Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu z Piotrem Kowalczykiem i pozostałych prokuratur z regionu wrocławskiego.
Jak przyznał Marek Gołębiowski, prokurator okręgowy w Jeleniej Górze, na terenie Niemiec problem z imigrantami jest bardzo duży, znacznie mniejszy w Czechach, a najmniejszy w Polsce. - Nie wiadomo jak dużo jest tam nielegalnych imigrantów, często podszywających się pod Syryjczyków i Niemcy przestają sobie z tym radzić. Stąd też był apel Prokuratora Federalnego Niemiec o wsparcie Prokuratorów Landowych o wsparcie – mówił M. Gołębiowski. W Czechach najwięcej imigrantów, podobnie jak w Polsce, pochodzi z Ukrainy. - W najbliższym czasie Ukraińcy będą mogli wjechać do Unii bez wizy. Myślę, że wtedy skala problemu będzie malała – ocenił prokurator okręgowy w Jeleniej Górze.
Jak podkreślają organizatorzy, tego typu konferencje są potrzebne. - Wcześniejsze konferencje dotyczyły przestępczości narkotykowej, samochodowej. Teraz wychodzimy naprzeciw kolejnym zagrożeniom – podkreślił Marek Gołębiowski, który pozytywnie ocenia zmiany w prokuraturze. - Nowy model prokuratury jest zbliżony do tego, jaki funkcjonuje u naszych sąsiadów – stwierdził.