Od czasu gdy zmieniła się organizacja ruchu w centrum Cieplic boimy się o nasze bezpieczeństwo - mówią mieszkańcy budynku przy ul. Krynicznej 4.
Do czasu remontu mostu przy ul. Staromiejskiej nasza uliczka była dwukierunkowa i dość bezpieczna – opowiada pani Agnieszka. - Kierowcy, jeździli nią wolno, gdyż jezdnia jest brukowana i wąska. Dodatkowo kierujący pojazdami zwalniali obawiając się auta jadącego z naprzeciwka. Niestety po remoncie pobliskiego mostu obowiązuje na Krynicznej ruch tylko w jednym kierunku i od tego czasu rozpoczęła się nasza gehenna. Kierowcy jadący z kierunku Placu Piastowskiego na Osiedle Orle traktują wąską uliczkę jako dobry skrót i tym samym ruch na niej znacznie wzrósł. Z powodu hałasu nie można otworzyć okien, a na murach domu pojawiły się pęknięcia. Co więcej, auta pędzą bardzo szybko i boimy się o nasze bezpieczeństwo, bo wzdłuż ulicy nie ma chodnika.
Jakiś czas temu, w 2019 roku jedna z sąsiadek otrzymała pismo podpisane przez Prezydenta Miasta w którym zapowiada podjęcie działań projektowych mających na celu uspokojenie ruchu na terenie centrum i lewobrzeżnej części Cieplic - dodaje pani Walentyna. - Jednak dotąd nie widać, aby coś w tym kierunku było robione. Uważamy, że najlepszym rozwiązaniem byłaby zmiana organizacji ruchu w tym miejscu poprzez ponowne, tak jak to było przed remontem, wprowadzenie ruchu dwukierunkowego (ze znakiem pierwszeństwa przejazdu) na moście przy ul. Staromiejskiej.
Jak mówi Cezary Wiklik, rzecznik Urzędu Miasta sprawa remontu mostu nie ma nic wspólnego ze zmianą organizacji ruchu w tym rejonie Cieplic.
Zmiana organizacji ruchu miała miejsce już dawno, konsultowana była z Komisją Uzdrowiskową i branżowymi komisjami Rady Miejskiej, jako że poprzednia sytuacja była również przedmiotem licznych skarg – informuje C. Wiklik. - Zmiana z ulic dwukierunkowych na jednokierunkowe oraz korekta spraw związanych z miejscami parkingowymi była jednym z postulatów mieszkańców, bowiem protestowali zarówno przeciwko ciasnocie na ulicach, jak i parkowaniu aut, także dojeżdżających do istniejącej tu szkoły muzycznej. MZDiM przedstawił projekty rozwiązań, które - jako optymalne - zostały zaakceptowane przez komisje.