Jak wiadomo, nasze tereny po II wojnie światowej zostały zasiedlone przez mieszkańców ziem utraconych na rzecz państwa radzieckiego. Nie chcąc jednak wyrzec się swojej tożsamości kultywowali oni rodzinne tradycje przekazując je swoim dzieciom urodzonym już na ziemi jeleniogórskiej.
Dzisiejsi członkowie Towarzystwa to już kolejne pokolenie, które wciąż pamięta o swoich korzeniach. Nie zapominają oni tego, co wynieśli z domu rodzinnego. Na spotkaniach wspominają kresowe klimaty, degustują tradycyjne jadło i nalewki robione na starych recepturach. Nic więc dziwnego, że spotkanie przy wspólnym ognisku na terenie parku przy siedzibie Związku Gmin Karkonoskich upłynęło w miłej atmosferze. Zabawa była przednia, nikt się nie lenił, by potańczyć czy zaśpiewać.
Prezes Towarzystwa Stanisław Kańczukowski nie krył swojej radości z kolejnego pobytu w Bukowcu, gdzie został przyjęty przez prowadzącego Regionalną Pracownię Krajoznawczą, który nie tylko zorganizował ognisko, ale wcześniej oprowadził gości po parku bukowieckim. Jak się okazało, wszyscy bez wyjątku dotarli na wieżę widokową, by spojrzeć z niej na otaczające Kotlinę Jeleniogórską góry. Ich widok zawsze pobudza do dalszego spaceru. Dlatego odwiedzili jeszcze Stodołę Artystyczną i Herbaciarnię.
Najważniejsze jednak było odwiedzenie świętujących przez nowego dyrektora biura ZGK Katarzynę Markowską. Była to pierwsza okazja do poznania kresowiaków i zobaczenia jak radośnie potrafią się oni bawić. Oby tych chęci i werwy wystarczyło im na długo.