Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11060
Zalogowanych: 92
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Mistrzowie grali, uczniowie klaskali

Piątek, 29 października 2010, 7:26
Aktualizacja: 12:23
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Mistrzowie grali, uczniowie klaskali
Fot. TEJO
Młodzież z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jeleniej Górze miała wczoraj okazję przekonać się, w jakiej formie estradowej są jej nauczyciele. Niecodzienny koncert, w którym jako soliści wystąpili pedagodzy, zgromadził nadkomplet publiczności w sali kameralnej Filharmonii Dolnośląskiej.

Pomieszczenie okazało się za małe: foteli nie starczyło dla wszystkich. Część słuchaczy musiała zadowolić się schodami i kawałkiem podłogi. Jednak warto było. Agnieszka Cel przywitała ściśniętych melomanów, i po kolei anonsowała wykonawców.

Wystąpiła flecistka Marta Fender, która – z towarzyszeniem Artura Rulewskiego – zagrała „Concertino” Cecile Chaminade. Rodzinny duet obojowo-skrzypcowy (Irena Maciejewska z synem Maciejem) popisowo wykonał pierwszą część znanego Koncertu na obój i skrzypce Jana Sebastiana Bacha. Akompaniował Krzysztof Gotartowski.

Waltornista Maciej Rajkowski przy akompaniamencie Artura Rulewskiego zagrał Nokturn na róg Franza Straussa. Z kolei wokalistka Marta Mokrzycka (alt) zaśpiewała Arię Goffredo „Mio cor” z opery Rinaldo Haendla, a także po jednym utworze Mieczysława Karłowicza oraz Camila Saint-Saens’a. Na fortepianie towarzyszył solistce Krzysztof Gotartowski. Annie Swaczynie (saksofon) przy Concertino da camera Jacquesa Iberta towarzyszyła pianistka Barbara Sas.

Swoje pięć minut mieli także świetni pianiści akompaniatorzy, którzy wystąpili w solowych utworach. Artur Rulewski, związany z Jelenią Górą od 14 lat, zagrał jedno z impromptus Chopina, a Krzysztof Gotartowski, znakomity pedagog i instrumentalista, włączył do programu kolejnego nauczyciela PSM II stopnia, znanego kompozytora Sławomira Kupczaka. Artysta wykonał „Non stop na fortepian”.

Na koniec mocnym akcentem popisał się Zespół wokalno-perkusyjny, który wykonał „Fugę geograficzną na czterogłosowy chór mieszany”. Utwór oparty na melorecytacyjnym powtarzaniu nazw różnych miast i krain globu ziemskiego z towarzyszeniem prostych instrumentów perkusyjnych, wykonali Grzegorz Szymański, Tomasz Kujawa, Mateusz Popis oraz Eliza Kurowska. Dzieło to bardzo się publiczność spodobało i zabrzmiało na bis.

Teraz już uczniowie nie mają wątpliwości, że ich mistrzowie wciąż są w świetnej formie i przekazują im cenną wiedzę z zakresu zarówno warsztatu muzycznego jak i sekretów interpretacji dzieł różnych epok. Dodajmy, że większość wykonawców na co dzień związana jest z Filharmonią Dolnośląską i nie traci aktywnego kontaktu z muzyką.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
612
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group