Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11479
Zalogowanych: 96
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Młodzi mistrzowie kuchni zjechali do Karpacza

Czwartek, 25 kwietnia 2013, 7:33
Aktualizacja: Piątek, 26 kwietnia 2013, 7:11
Autor: Mea
Powiat: Młodzi mistrzowie kuchni zjechali do Karpacza
Fot. Mea
Magdalena Marczak i Robert Jaskuła z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Biedrzychowicach wygrali Młodzieżowe Mistrzostwa Karkonoszy Kucharzy i Barmanów, które odbyły się w Zespole Szkół Licealnych i Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu. – Najważniejsza jest wymiana doświadczeń uczniów oraz promocja kierunków gastronomicznych i szkół – powiedział Jacek Włodyga, starosta powiatu jeleniogórskiego, który był współorganizatorem konkursu.

W konkursie wystartowało 11 dwuosobowych drużyn z ponadgimnazjalnych szkół gastronomicznych m.in. z Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby, Karpacza, Złotoryi, Poznania, Wałbrzycha, Wrocławia, Trzebiatowa, Bolesławca oraz z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Mysłakowicach. Drugie miejsce przyznano Annie Król i Damianowi Kamińskiemu z Zespołu Szkół nr 7 w Wałbrzychu. Natomiast trzecie miejsce zdobyli Damian Winiarz i Jędrzej Borotko z ZSLiMS w Karpaczu.

- Już po raz drugi mieliśmy okazję gościć przedstawicieli szkół z całej Polski. Podczas dwudniowych warsztatów wymieniali się doświadczeniami, natomiast konkurs jest podsumowaniem spotkania – mówiła Bogusława Kozłowska, dyrektorka ZSLiMS w Karpaczu.

Każda z drużyn losowała, jaką zupę ugotuje. Mistrzowie z Biedrzychowic musieli przyrządzić oryginalny w smaku krupnik. – Dodatkiem do naszego krupniku są kurki oraz skrzydełka nadziewane tymi grzybkami z pietruszką i marchewką. Jako wkładkę zrobiliśmy zapiekany suflet z kaszy. Tajemnicą dobrego krupniku jest jego spokojne przygotowanie – podkreślała Magdalena Marczak.

- Byliśmy bardzo zaskoczeni, gdy wylosowaliśmy tę zupę do ugotowania. Długo zastanawialiśmy się w jaki sposób ją przyrządzić. Cały czas była obawa, że może nam nie wyjść, bo kaszę trzeba ugotować bardzo starannie – mówił Robert Jaskuła.

Inni uczniowie przygotowali np. zupę gulaszową. – Do naszej zupy dodaliśmy paprykę, fasolę, ziemniaki, choć głównym dodatkiem była mieszanka mięsa wołowego, a dokładniej ligawy i schabu – powiedziała Paulina Kuwałek z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Żywieniowych w Jeleniej Górze.

Nie zabrakło zupy serowej. – Przygotowaliśmy ją na bazie parmezanu, serka pleśniowego i topionego o smaku śmietankowym. Dodaliśmy bagietkę zapiekaną z parmezanem, do tego trochę pomidorów na środek i bazylia, a pod spodem szynka dla smaku – powiedział Mariusz Jankowski z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu.

W skład komisji oceniającej weszli szefowie Kuchni Sudeckiej. – Ocenialiśmy zupy za smak, wygląd, dodatki i ich ułożenie – mówił Józef Żądło, przewodniczący komisji z ramienia Zrzeszenia Handlu i Usług w Jeleniej Górze.

Podczas uroczystości rozdano również nagrody za obsługę konkursu dolnośląsko-dolnosaksońskiego „Partnerstwo, które smakuje”, którego laureaci przyjadą we wrześniu do Karpacza zmagać się w mistrzostwach polsko-niemieckich.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
618
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group