Obchodzi się go na pamiątkę przedstawienia 9 maja 1950 roku przez francuskiego dyplomatę Roberta Schumana propozycji utworzenia wspólnoty europejskiej. Miało to zagwarantować utrzymanie pokoju na Starym Kontynencie. Idea Schumana jest żywa do dziś. Unia Europejska – choć ma wielu przeciwników – rozszerza się.
Członkowie Rady Młodych Wspólnego Miasta wyszli w piątek po godz. 16 na ul. 1 Maja, przed Sanktuarium Krzyża Świętego. Tu rozłożyli plansze, na których powstawały sylwetki 11 najbardziej znanych Europejczyków. Był, między innymi, Jan Paweł II, Leonardo da Vinci, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Pablo Picasso, Izaak Newton, Vaclav Havel.
Uzupełnianie wizerunków postaci było przy okazji lekcją przypomnienia sobie wiadomości o nich. Szkolna wiedza czasami nie wystarczała. O tym, że świetny malarz, grafik i rysownik Pablo Picasso był przy okazji gorącym orędownikiem komunizmu i towarzysza Stalina, młodzi ludzie dowiedzieli się od nas.
Na dwunastej tablicy swoje podpisy składali jeleniogórzanie, jako współtwórcy 12 gwiazdy na fladze Unii Europejskiej. Po 45 minutach od początku happeningu znalazło się tam kilkanaście autografów.
Nie wszyscy mieszkańcy miasta kojarzą dzisiejszy dzień ze świętem zjednoczonej Europy. A jeszcze kilka lat temu, kiedy Polska wstępowała do UE, parady Schumana były obowiązkowym punktem 9 maja.