Po tym, jak z mandatu radnego zrezygnował Piotr Iwaniec (poprzedni przewodniczący Komisji ds. Młodzieży), sprawy dotyczące młodych ludzi wzięła w swoje ręce radna Alicja Dusińska, która od lat współpracuje z jeleniogórską młodzieżą. W posiedzeniu komisji wzięli także udział Dawid Jezierski oraz Robert Obaz – ten drugi przestrzegał przed wypaleniem potencjału młodzieży poprzez formalizowanie gremium, jak to miało miejsce z nieudanymi inicjatywami Młodzieżowej Rady Miejskiej. W tym przypadku formalności ma nie być, bądź ich znikoma ilość – najważniejszy ma być dialog i współpraca z kreatywnymi mieszkańcami Jeleniej Góry, którym zależy, aby miasto było bardziej atrakcyjne dla młodego pokolenia.
Alicja Dusińska na początek przedstawiła zarys kilku projektów, w których organizację chce, aby uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci, aktywnie się włączyli. Chodzi m.in. o zbliżający się koncert charytatywny przy szkole dla niepełnosprawnych dzieci. Impreza odbędzie się 11 października br., a o szczegółach wkrótce poinformujemy naszych Czytelników. Drugim z pomysłów był niekonwencjonalny trakt historyczny, który miałby się rozciągać od dworca PKP po Plac Ratuszowy. Ciekawe wątki z historii Jeleniej Góry byłyby przedstawione w formie komiksu, stworzonego przez młodych artystów naszego miasta. Z dużym rozmachem ma się też odbyć impreza na tzw. jeleniogórskich błoniach, gdzie przez trzy dni miałyby się odbywać wszelkie inicjatywy, których zapragnie młodzież – od koncertów przez konkursy graffitti i wiele innych artystycznych przedsięwzięć, które promowałyby uzdolnioną młodzież. Częścią tej imprezy byłaby Gala „Miasto młode duchem” - statuetkę wykonaną przez uczniów Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych przyznawanoby najlepszemu zespołowi, który wcale nie musiałby być z Jeleniej Góry. Dzięki temu stolica Karkonoszy miałaby stać się atrakcyjna dla mieszkańców całego regionu.
O opinię młodych ludzi zapytano również w sprawie pomysłu na zagospodarowanie terenu między ul. 1 Maja a Kilińskiego, gdzie miała kiedyś stanąć galeria handlowa. Padła propozycja miejskiego parku rozrywki, a młodzież ma się zastanowić co miałoby się tam znaleźć. W tym celu można się też spodziewać zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, którą deklarują radni.
Pomysły, które zostały przedstawione zyskały aprobatę młodzieży. - Bardzo pozytywnie oceniam to pierwsze spotkanie – powiedział Adam Jęczmyk. - Jesteśmy nastawieni na działanie i chcemy aktywizować młodych ludzi, aby mieli poczucie, że mają realny wpływ na to, co się dzieje w mieście – dodał młody muzyk. - Myślę, że to fajna inicjatywa. Jako młodzież naszego miasta dostajemy możliwość się wykazać i pokazać, że jesteśmy w stanie zrobić coś fajnego, w końcu miasto stawia na młodych i daje nam szansę na pokazanie co potrafimy – stwierdziła Sandra Simko, uczennica ZST „Mechanik”. - Myślę, że wielu moich znajomych się zaangażuje. Osobiście obracam się w gronie artystycznym - zespoły muzyczne, pracownie plastyczne. Wiem, że jest wiele talentów, które tylko czekają na szansę wyjścia do miasta i pokazanie na co ich stać, a stać nas na wiele – dodała przewodnicząca samorządu uczniowskiego w Mechaniku.
To dopiero pierwsze z wielu spotkań, które planuje Komisja ds. Młodzieży. W kolejnych mają wziąć udział przedstawiciele możliwie jak największej liczby szkół, aby wszyscy mieli możliwość wpływu na decyzje podejmowane przez Radę Miejską i Urząd Miasta.