„Nietypowy wolontariat”, albowiem taką nazwę przyjęli organizatorzy sobotnich warsztatów w jeleniogórskim „Żeromie” – Karolina Jezusek i Paweł Bigus z pierwszej klasy LO pod opieką Mariusza Kokotowskiego, nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie, były skierowane do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu naszego miasta. Ideą przedsięwzięcia, w którym uczestniczyli młodzi z aż 12 na 16 placówek oświaty, było przekazanie wiedzy o wolontariacie postrzeganym z możliwie najszerszej perspektywy.
Paweł Gluza, student Politechniki Wrocławskiej, doświadczony wolontariusz, dążący obecnie do założenia organizacji pozarządowej Jeleniogórskie Stowarzyszenie Młodzieży: – Wiedza na temat wolontariatu zazwyczaj sprowadza się do konkluzji, że jest to li tylko działanie mające na celu nieść pomoc. A niekoniecznie, gdyż pod tą nazwą kryje się bardzo szerokie spektrum działań społecznych i organizacja rozmaitych przedsięwzięć: happeningów, festiwali, koncertów, gier miejskich itp.
Mówiono o organizacji jednorazowych imprez promujących uczestnictwo w aktywnym życiu miasta, platformach informacyjnych, stronach internetowych dla młodzieży pragnącej zaangażować się w wolontariat. Analizowano funkcjonowanie czy prowadzenie stowarzyszeń zrzeszających młodych. Debatowano na auli i w klasach, rozwiązywano zadania, a nawet zaplanowano działania mające na celu rozwój miasta w ciągu najbliższych 10 lat – na zasadzie: „Co byśmy zrobili, gdybyśmy dysponowali nieograniczonym budżetem”. Było wesoło i lekko, a przy tym bardzo kreatywnie.
– „Nietypowy wolontariat”, edukacja, mnóstwo wiadomości, a zarazem świetna zabawa. Moim zdaniem, były to bardzo potrzebne warsztaty, zmuszające do myślenia, otwierające nowe perspektywy, czy może raczej, z innej perspektywy ukazujące wolontariat, coś, na co może zdecydować się każdy z korzyścią dla siebie samego – ocenia Anna Pochajda, uczennica „Elektronika”.
– „Nietypowy wolontariat” wypadł bardzo dobrze. Cieszymy się, że w warsztatach tych wzięli udział uczniowie z aż tylu jeleniogórskich szkół. Było pouczająco, ale z humorem. Zresztą, o to właśnie chodziło. By nie zanudzić, przekazać w ciekawej formie informacje ważne, które można wykorzystać w praktyce, w przyszłości, w celu podjęcia wolontariatu. Rozmawialiśmy o tym, co można robić z pasją, w celu realizacji własnych zainteresowań, a przy tym bez wkładu finansowego. O tym, że tak naprawdę można robić wszystko – podsumowują Paweł Bigus i Karolina Jezusek.
Warsztaty w „Żeromie” odbyły się w ramach XVII Sejmu Dzieci i Młodzieży, i pod patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej. Warto też dodać, że projekt ten doskonale wpisał się w klimat A. D. 2011, który jest „rokiem wolontariatu”.