Jako organizator rodzinnej pieczy zastępczej, tutejszy Ośrodek obejmuje swoim wsparciem 130 rodzin zastępczych, w których przebywa 170 dzieci. Organizacja takiego festynu to doskonała okazja, by rodziny mogły spędzić wspólnie czas, swobodnie porozmawiać i wymienić się doświadczeniami. To także dobry moment, aby promować w środowisku lokalnym, piękną ideę bycia rodzicem zastępczym, a tych ciągle brakuje.
Coraz więcej dzieci trafia do pieczy zastępczej zarówno rodzinnej jak i instytucjonalnej. W rodzinach zastępczych jak i placówkach opiekuńczo - wychowawczych, których jest 8 na terenie Miasta, oraz jedna placówka typu rodzinnego w Nowych Rochowicach na chwilę obecną nie ma ani jednego miejsca, a postanowienia z Sądu Rodzinnego spływają na bieżąco.
- Staramy się poszukiwać miejsc w pieczy na terenie innych powiatów, jednak nie jest to łatwe zadanie ponieważ powiaty te borykają się z takim samym problemem jak my - słyszymy.
Miasto wspiera, ale problem jest
Szczególnie brakuje rodzin zawodowych o charakterze pogotowia rodzinnego, w chwili obecnej jest takie jedno i jeden rodzinny dom dziecka. Dzięki wsparciu Miasta Jelenia Góra udało się pozyskać mieszkanie dla rodziny zawodowej, która przekształciła się w rodzinny dom dziecka. Jednak nie rozwiązuje to w pełni problemów z zabezpieczeniem dzieci jeżeli zachodzi taka potrzeba.
Na początku festynu prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak podziękował rodzinom zastępczym za ich poświecenie, wsparcie, miłość i bezpieczeństwo, które dają dzieciom, które nie mogą być przy swoich rodzicach biologicznych.
Swoja obecnością zaszczycili nas również poseł Zofia Czernow, senator Marcin Zawiła, z-ca prezydenta Agata Konieczko, radni Rady Miasta, dyrektorzy placówek opiekuńczo - wychowawczych oraz Elżbieta Zieja, rektor KANS.
- Bardzo nam zależy, by festyn był wyjątkowym wydarzeniem, wpisanym na stałe w mapę Jeleniej Góry, dlatego dokładamy wszelkich starań, by nadać mu unikalny charakter. W ten sposób chcielibyśmy pokazać dzieciom, że marzenia można spełniać i realizować się w swoich pasjach - mówią przedstawiciele MOPS.
@Wsparcie lokalnych inicjatyw daje siłę do działania i realizowania kolejnych wyzwań, a uśmiech i radość dzieci, które znajdą szczęśliwy dom daje dużą satysfakcję.