W pierwszym dniu prezentacji pokazało się osiem grup zamiast zapowiadanych dziesięciu. „Wypadła” ekipa z Młodzieżowego Domu Kultury ze Świdnicy. IX Forum Teatrów Dziecięcych rozpoczęli młodzi aktorzy z teatrzyku „Wesoła Trzynastka” (z jeleniogórskiej szkoły podstawowej nr 13) sztuką „Zamieszanie w krainie bajek”. Ciekawymi mini-scenkami zapowiadali każde przedstawienie Justyna Lach i Wojciech Sałaputa.
Spośród dzisiejszych przedstawień były takie, które z całą pewnością wykraczają poza standard sztuki typowego szkolnego kółka teatralnego. Angażują widza i wzbudzają w nim wiele emocji i przemyśleń. Wielkie brawa dla dziewcząt ze Szkoły Podstawowej nr 10, czyli teatrzyku „Epidemia”, którego opiekunką jest Katarzyna Mackiewicz.
Fenomenalna etiuda „Epidemia” to poruszający spektakl, w którym słowo wycofane jest na dalszy plan. Młode aktorki grają wyraźnym gestem i choreografią wspierając się muzyką Yanna Thiersena (autor ścieżki dźwiękowej do „Le fabuleux destin d’Amelie Poulanc”). Idea sztuki to symboliczne ukazanie ludzkiej egzystencji i skarbów z nią związanych. W sztuce rekwizytem są także parasolki, które zdają się ochraniać przed tym, co w życiu nie jest pożądane.
Euforię wśród publiczności wzbudzili pierwszoklasiści z Karpacza, którzy wystąpili w sztuce „Tuwimowo”, barwnej wiązance złożonej z wierszy Juliana Tuwima. Dzieci bardzo lubią utwory tego poety, czego dają wyraz na scenie, która zamienia się we wnętrze wagonu z „Lokomotywy”. Tu nie ma gry! Tu jest autentyczne przeżywanie tuwimowskiego humoru połączone z ekspresją i spontanicznością siedmiolatków. Przedstawienie opracowała Irena Panowicz. Wielkie brawa!
Uznanie należy się też złożonemu z przedstawicielek płci pięknej teatrowi Imperium z Wojcieszowa za sztukę „Gdzie jest król?”. To ciekawa refleksja o władzy i jej mechanizmach rozumianych przez młodzież. Bardzo trafnie zresztą. Wszystko podparte odniesieniami do historii i podane ze sporą dawką humoru, czasami czarnego, ale to sztuce robi tylko dobrze. Przedstawienie wyreżyserowała Antonina Sikorska.
W ODK można było obejrzeć dziś także teatrzyk „Kasia i spółka” z Kowar w przedstawieniu „Bajka kołowrotka”, prezentacje grup dziecięcej i młodzieżowej w jeleniogórskiego MDK „Jelonek” („Podróż stracha na wróble i szalonej krowy” oraz „Śmierć w teatrze”). Dzisiejsze prezentacje zakończyły dzieci z grupy „Zabawowo 11 (SP nr 11), które sztuką „Smocze perypetie” udowodniły widzom, że smoki to nie wytwór fantazji.
Jutro i pojutrze kolejne prezentacje. Wśród zespołów zabrakło w tym roku ubiegłorocznych laureatów „Teatru Burzy” z Centrum Kultury w Kamiennej Górze. Nowym elementem Forum są warsztaty teatralne prowadzone przez Violettę Woźniak-Rybkę, która jednocześnie – obok Irminy Babińskiej (przewodnicząca) i Krzysztofa Rogacewicza zasiada w jury. To ono wskaże spektakl, który wygra wyjazd na ogólnopolski przegląd teatrów dziecięcych „Dziatwa” w Łodzi. Swój werdykt wyda także czteroosobowe jury młodzieżowe: Bartek Kalinowski, Paulina Porczyńska, Paulina Puchalska oraz Malwina Stochaj.