Jeleniogórscy żołnierze już 29 maja br. rozpoczęli obchody 70-lecia – były to uroczystości 70. rocznicy objęcia służby granicznej przez wojsko polskie w Karkonoszach i Górach Izerskich. W Szklarskiej Porębie odsłonięto wtedy pomnik, nadano nazwę jednemu ze skwerów im. Obrońców Granic, a w kolejnych przedsięwzięciach czczono pamięć ppłk. Eugeniusza Głowacza (5 sierpnia), złożono ziemię w postument pomnika „Wolność krzyżami się mierzy” z Berlina i Berbesti (13 sierpnia), a ponadto organizowano uroczystości dla emerytów wojskowych tj. familijny rajd rowerowy szlakiem miejsc pamięci narodowej w Jeleniej Górze oraz współorganizowano Senioralia 2015. Z kolei 19 października odbyły się zawody strzeleckie dla emerytów wojskowych na strzelnicy w LOK-u, a na zakończenie miała miejsce konferencja poświęcona 70-leciu Wojska Polskiego w Jeleniej Górze.
Przedstawiciele jeleniogórskiego garnizonu wręczyli we wtorek (15.12) nagrody dla Urzędu Miasta oraz Rady Miejskiej Jeleniej Góry. - Są to dwie instytucje, które przez 70 lat współpracowały z różnymi jednostkami organizacyjnymi Wojska Polskiego. Te nagrody to zarówno pamięć, jak i podziękowanie za współpracę z miastem – powiedział Edward Basałygo, prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Jeleniej Górze.
- Garnizonu de facto nie ma, ale kadra została. Pozostali żołnierze w stanie spoczynku, a część młodszej kadry jeszcze dojeżdża do innych jednostek - powiedział Marek Gołębiowski, prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Radiotechników „Radar”, który dodaje, że jeleniogórskie wojsko funkcjonuje obecnie w dwóch organizacjach pozarządowych, a więc stowarzyszeniu, którym zarządza oraz w Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. - Jest to duża grupa, która kontynuuje tradycje wojskowego garnizonu Jelenia Góra – dużego i znaczącego kiedyś na mapie naszego kraju – dodał szef stowarzyszenia „Radar”.