Warsztaty prowadzone były w dwóch grupach po 30 osób: dla uczniów ze szkoły podstawowej i dla gimnazjum. Zajęcia rozpoczął krótki występ artystyczny, następnie dzieci wraz z animatorką Małgorzatą Urlich-Kornacką udały się w „podróż” po Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Byli też nad Morzem Północnym oraz w Alpach. Uczniowie w dość niekonwencjonalny sposób mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe oraz wzbogacić wiedzę na temat Niemiec, dlatego z dużym zaangażowaniem wykonywali postawione przed nimi zadania.
- Dzięki oryginalnym zadaniom mogli przyswoić sobie leksykę, np. poprzez tworzenie figur przedstawiających różne zwierzęta lub części samochodu, stymulowanie zjawisk pogodowych, pieczenie ciasteczek na plecach, czy też grę w piłkę nożną bez użycia nóg, lecz tylko za pomocą chusty Klanza – opowiadała Aneta Stefańczyk.
Po zaangażowaniu i dobrych humorach młodych ludzi można było wywnioskować, że zabawa była wspaniała. - Nie było czasu na nudę, można zmobilizować i zmotywować dzieciaki do nauki odchodząc od schematu ławki i w łatwy oraz przyjemny sposób przyswoić sobie słownictwo. Zamierzony cel został osiągnięty, te zajęcia naprawdę urzekły uczniów – dodała.
Na koniec uczestnicy otrzymali gadżety i upominki z logo DWT za zaangażowanie i dobre zachowanie.
Głównym koordynatorem projektu jest Instytut Goethego w Warszawie współpracujący m.in. z takimi partnerami jak: Ambasada Niemiec oraz DAAD, Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej. Patronat honorowy nad projektem „Deutsch- Wagen-Tour" objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Głównym sponsorem programu jest Fabryka Samochodów Użytkowych Volkswagen.
Istotą kampanii jest pięć jeżdżących po Polsce oznakowanych samochodów z lektorami oraz rożnymi materiałami i sprzętem audiowizualnym. Imprezy współorganizowane przez „Deutsch-Wagen-Tour" w atrakcyjny sposób promują język niemiecki oraz kraj naszego zachodniego sąsiada.