Pomysł rodziców z SP nr 8 nawiązuje do przeprowadzonej dwa lata temu w stolicy przez "Tramwaje Warszawskie" kampanii pn: "Odłóż smartfon i żyj!". W ramach akcji znakowano przejścia dla pieszych w okolicy ponad 200 stołecznych szkół. Przed zebrami pojawiły się duże napisy z hasłem „Odłóż smartfon i żyj” w celu sugestywnego zwrócenia uwagi pieszym, jak łatwo narażają się na niebezpieczeństwo na drodze. Dotyczy to głównie dzieci i młodzieży poruszających się po chodnikach, bez pamięci zapatrzonych w ekran swojego telefonu.
W akcję wymyśloną przez rodziców "Ósemki" włączą się również uczniowie tej szkoły.
Pomysł narodził się w ubiegłym roku - mówi przewodniczący Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 8 Mariusz Synówka. - Wtedy do Rady Rodziców zgłosiła się mama jednej z uczennic prosząc o pomoc. Dziewczynka mocno niedowidzi, a bardzo chciałaby sama (bez opieki) chodzić do szkoły. Musi jednak pokonać ruchliwą ulicę Różyckiego. Po konsultacji z Polskim Związkiem Niewidomych i Wydziałem Ruchu Drogowego Policji, wystąpiliśmy do Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów UM o zamontowanie tzw. "cykaczy" (działają od 1 września). Następnym krokiem ma być przyklejanie mat dla niewidomych informujących pieszego o zbliżaniu się do jezdni. Kiedy szukałem w sieci takich mat trafiłem na kampanię przeciwko zjawisku smartzombie zorganizowaną przez Warszawskie Tramwaje. Chcemy ten pomysł odświeżyć i uatrakcyjnić tę świetną kampanię - dodaje M. Synówka..
Już dawniej zauważyłem, że młodzież znacznie chętniej angażuje się w działania, w których może brać czynny udział. Dlatego przy najbardziej uczęszczanym przejściu w pobliżu szkoły nie zastosujemy hasła z Warszawy, ani też nie zaproponujemy naszego "dorosłego". Młodzież wymyśli je sama i sama wymaluje. Klasy od IV do VIII w naszej szkole wymyślą i wybiorą hasła w formie konkursu. Te, które w głosowaniu internetowym zdobędą najwięcej punktów zostaną umieszczone bezpośrednio przed przejściem oraz na pierwszym pasie. Uczniowie zobowiązali się również przeprowadzić kampanię informacyjną wśród swoich rówieśników i dorosłych - informuje Mariusz Synówka.
Akcja uzyskała aprobatę Komendanta Miejskiego Policji oraz Komendanta Straży Miejskiej w Jeleniej Górze. Zgodę na jej realizację wydał Miejski Zarząd Dróg i Mostów.