Według statystyk co siódmy skok do wody kończy się urazem kręgosłupa. By temu zapobiec dzisiaj w całej Polsce Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz straże miejskie zorganizowały konferencję dla nauczycieli, ratowników wodnych służb i policji. To część akcji „Płytka wyobraźnia to kalectwo”
Głównym celem jest edukacja młodzieży i dzieci, przede wszystkim korzystających z dzikich kąpielisk.
– Nie zabraniajmy, ale uczmy bezpiecznego zachowania – mówił prowadzący spotkanie mł. insp. Grzegorz Rybarczyk z jeleniogórskiej straży miejskiej. Jego zdaniem zakazy przynoszą skutek odwrotny, a pomóc może edukacja w tym zakresie.
– Należy uczyć młodych, jak skakać do wody i bezpiecznie korzystać z dzikich akwenów – podkreślił G. Rybarczyk.
Akcja „Płytka wyobraźnia to kalectwo” w całej Polsce prowadzona jest już od dawna. Straż Miejska w Jeleniej Górze włącza się w nią od dwóch lat. W tym roku uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z statystykami wypadków w wodzie, którym ulegają właśnie dzieci i młodzież. Oglądali również materiały multimedialne.
Rozdano scenariusze przykładowych szkoleń, jak bezpiecznie korzystać z wodnej zabawy. Po przeprowadzeniu takiego kursu placówki mają szansę uzyskania certyfikatu. Nauczyciele jednak zainteresowani byli praktycznymi zajęciami niż czystą teorią.
– Takie akcje z pewnością są potrzebne – powiedziała Olga Timoszenko, nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych nr 2 w Jeleniej Górze. – Jestem nauczycielką wychowania fizycznego i wiem jednak, że ogromna liczba dzieci w ogóle nie potrafi pływać. Poza teorią warto byłoby się zastanowić nad zorganizowaniem dla młodzieży zajęć praktycznych. Pomijam już fakt, że w Jeleniej Górze jest tylko jeden basen, z którego tak naprawdę można korzystać – dodała.
W najbliższym czasie akcja zostanie rozszerzona na najbardziej zainteresowanych, czyli trafi do szkół i do uczniów.