Niedziela, 4 maja
Imieniny: Moniki, Władysława
Czytających: 16890
Zalogowanych: 94
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Niech runą bariery w turystyce

Środa, 2 czerwca 2010, 8:29
Aktualizacja: 8:30
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Niech runą bariery w turystyce
Fot. Angela
www.jelonka.com - Wykryto blokadę reklam
Wykryto wtyczkę adblock lub inną metodę blokowania reklam.


Nie lubisz reklam? Rozumiemy to.
Jednak Portal utrzymuje się głównie z tego źródła.

Dlatego proponujemy zakup subskrypcji, która pozwala na wyłączenie reklam.

Kupując subskrypcję pomagasz dzieciom z jeleniogórskich domów dziecka.

KUP SUBSKRYPCJĘ

Jeśli nie chcesz już teraz wykupić subskrypcji - prosimy o odblokowanie portalu w opcjach adblocka.

Zobacz jak odblokować
Otwieranie gór oraz obiektów turystycznych dla osób niepełnosprawnych w realizacji i planach – to jeden z tematów seminarium „Aktualny stan bezbarierowej dostępności obiektów turystycznych w regionie Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej”. Spotkanie zgromadziło wielu gości z Polski oraz z Czech.

Dwuczęściowe seminarium odbyło się w ramach projektu realizowanego przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych „Karkonosze dla wszystkich”. O godzinie 9.00 w sali konferencyjnej Uniwersytetu Ekonomicznego przy ulicy Kochanowskiego spotkanie otworzył Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Dr Maja Prudzienica natomiast zaprezentowała realizowane działania, efekty i rezultaty projektu.

– Głównym celem tego seminarium jest zebranie informacji na temat dostępności osób niepełnosprawnych do obiektów turystycznych i gór, by w przyszłości znaleźć takie rozwiązania by ludzie niezależnie od rodzaju swojej niepełnosprawności mogli korzystać z naszej okolicy i jej uroków – mówiła koordynatorka projektu.

Po tej prezentacji swoje wystąpienia mieli: Witold Szczudłowski dyrektor biura Związku Gmin Karkonoskich, przedstawiciel karkonoskiego związku gmin Czeskich, czeski partner z organizacji No limits Jaroslav Vanclova, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzej Raj. Piotr Gryszel, który mówił o metodologii badań.

Przedstawiciele koła naukowego Wydziału Turystyki i Gospodarki Regionalnej Uniwersytetu Ekonomicznego, w tym Jarosław Czyczerski, Marika Trojanowska, Joanna Klimczyńska i Monika Micuła zaprezentowali wyniki badań dostępności Karkonoszy dla osób niepełnosprawnych.

– Konferencja jest konsekwencją naszych trzyletnich starań o otwarcie gór dla osób niepełnosprawnych. Zaczęło się to od otwarcia pierwszej trasy dla niepełnosprawnych do wodospadu Szklarka w Szklarskiej Porębie. W minionym roku 4 października nastąpiło otwarcie trasy turystycznej z Kopy do Równi pod Śnieżką – mówi Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

– Obecnie jest to kolejny etap, kiedy spotkaliśmy się z przedstawicielami różnych organizacji i stroną czeską, naszym partnerem czyli Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych No limits i wspólnie po obu stronach Karkonoszy wywołaliśmy pozytywny efekt. Skutkiem tego Czesi, którzy są o wiele bardziej zaawansowani pod względem otwierania gór i dóbr turystycznych dla niepełnosprawnych, zaproponowali dziesięć tras, a my zaproponowaliśmy około sześciu tras, o czym mówił dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego, Andrzej Raj – dodał Schubert.

W czerwcu KSON chce zorganizować kolejną wycieczkę dla osób niepełnosprawnych po nowej trasie o długości 1200 metrów do schroniska Dom Śląski. Na tym jednak otwieranie gór dla niepełnosprawnych się nie skończy.

Część naszych szlaków turystycznych jest udostępniona niepełnosprawnym zarówno na wózkach inwalidzkich, jak i osobom niedowidzącym. Dzisiaj na terenie parku są trzy miejsca, które są profesjonalnie przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest to Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie, szlak turystyczny do wodospadu Szklarka i wysokogórski odcinek Kopa – Śląski Dom.

W planach jest adaptacja budynku dla celów informacyjno – edukacyjnych w Karpaczu na Wilczej Porębie. W otoczeniu tego budynku będzie też ścieżka edukacyjna, którą będzie można zwiedzać na wózku inwalidzkim. – Chcemy też przystosować dla niepełnosprawnych szlak z Karpacza od hotelu Orlinek do Schroniska Nad Łomniczką, a docelowo chcielibyśmy również u podnóża Chojnika przystosować trasę dla osób niedowidzących– mówi Andrzej Raj.

– Te plany powinniśmy zrealizować w przeciągu najbliższych dwóch trzech lat. Tych obszarów, które mogłyby być otwarte dla niepełnosprawnych jest bardzo dużo, nie tylko w Karkonoszach. Karkonoski Park Narodowy to tylko 1 /5 Karkonoszy, zlokalizowana w najwyższych partiach. Aby się dostać na nasze trasy, trzeba przebyć trasy zarządzane przez gminy czy lasy państwowe. Dlatego tak ważne jest, by te działania były skorelowane, by w realizowane projekty angażowały się różne podmioty, które będą czuły się odpowiedzialne za całościowy efekt – podkreślił dyrektor Raj.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy brałaś/eś udział w którymś spotkaniu z kandydatem/tką na prezydenta Polski??

Oddanych
głosów
25
Tak
24%
Nie
68%
Nie interesuję się polityką wcale
8%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Aktualności
21 lat minęło
 
Piłka nożna
Bardzo bolesna lekcja od Włókniarza [SKRÓT VIDEO]
 
112
Wyciek gazu na Mickiewicza
 
Jeleniogórskie ulice
Ulica Grunwaldzka w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group