Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11269
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Niedziela w muzeum o wyjątkowej atrakcji

Poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 13:53
Aktualizacja: 14:18
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Niedziela w muzeum o wyjątkowej atrakcji
Fot. Przemek Kaczałko
W kolejnym z cyklu spotkań pod hasłem „Niedziela w Muzeum" odbył się wykład Przemysława Nocunia – archeologa oraz redaktora i autora większości tekstów w monografii Wieży Książęcej w Siedlęcinie.

Prowadzący przybliżył poczynione w obiekcie odkrycia i pokazał, jak zmieniała się wieża przez ponad 700 lat swojej historii.

- Już od końca XIX wieku, kiedy odkryte zostały w niej średniowieczne polichromie, przykuwała uwagę naukowców, krajoznawców oraz turystów. Jednak to dopiero obecne stulecie i prowadzone w wieży szczegółowe badania przyniosły najciekawsze odkrycia – mówili organizatorzy spotkania. Jak podkreślają, istotnym efektem działań badawczych było rozpoznanie malowideł jako ilustrujących legendę arturiańskiego rycerza Lancelota z Jeziora (co czyni obiekt jedynym na świecie, w którym in situ zachowały się malowidła o takiej treści). - W rezultacie możemy stwierdzić, że to właśnie w siedlęcińskiej wieży znajdują się najstarsze świeckie malowidła ścienne w Polsce. Prowadzone od 2008 roku badania archeologiczne, którym towarzyszą szeroko zakrojone kwerendy archiwalne i analizy specjalistyczne, w tym badania dendrochronologiczne potwierdziły, że także stropy we wnętrzach wieży należą do najstarszych i najlepiej zachowanych w naszym kraju – podkreślają członkowie stowarzyszenia „Wieża Książęca w Siedlęcinie”, którego prezesem jest Przemysław Nocuń z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Szczegółowe datowanie budowy poszczególnych pięter pozwoliło na określenie zakresu prac poszczególnych sezonów budowlanych (w skali roku, a nawet pory roku) i udowodniło, że powstanie wieży należy wiązać z działalnością księcia Henryka I jaworskiego – przekonywał Przemysław Nocuń, który już na wstępie spotkania wyjaśnił, dlaczego akurat w tym miejscu książę postanowił wybudować wieżę. - Jedną z przyczyn były pobliskie lasy, a więc tereny łowieckie oraz kontrola na przejściem przez Bóbr – mówił P. Nocuń.

Uczestnicy Niedzieli w muzeum mogli usłyszeć wiele ciekawostek na temat historii wieży, ich właścicieli oraz prac, jakie wciąż są wykonywane, aby pogłębić wiedzę o tej niewątpliwej atrakcji turystycznej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
632
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group