Noc Bibliotek 2018 rozpoczęła się od wręczenia nagród dla laureatów konkursu literacko-plastycznego „Książka zabawka w rodzinie”. Następnie zarówno dzieci, jak i dorośli bardzo chętnie korzystali z warsztatów czerpania papieru, które przeprowadzone zostały przez pracowników Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.
- Wzorem Nocy Muzeów stwierdzono, że również warto odwiedzić takie instytucje kultury jak biblioteki - podkreśliła Krystyna Spólnik, kierowniczka Biblioteki Dziecięco-Młodzieżowej Książnicy Karkonoskiej.
Zainteresowani mogli też skorzystać z zajęć z kaligrafii, tworzenia ozdobnych inicjałów, czy rodzinnych zabaw kartami metaforycznymi. Dzieci z zaciekawieniem oglądały też spektakle teatrzyku Kamishibai. Tegorocznym hasłem ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek była „Rzeczpospoczyta”, a więc nawiązanie do obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości.
- My dosyć przekornie zrobiliśmy zajęcia „Książka za 100 lat”, żeby dowiedzieć się jakie wyobrażenie o książce za kolejne 100 lat mają dzieci – dodała K. Spólnik.
W części adresowanej do dorosłych wieczór upłynął pod znakiem spotkania z Kazimierzem Pichlakiem – była wystawa fotografii „Krajobrazy liryczne”, spotkanie autorskie i prezentacja multimedialna „Moje góry”.
Kazimierz Pichlak – doktor nauk medycznych, poeta, fotografik, podróżnik. Zasłużony jeleniogórski lekarz jest autorem kilku tomików wierszy oraz wielu wystaw fotograficznych. Krajobrazy Liryczne to zestaw fotografii sentymentalnych z różnych zakątków Polski wykonanych na początku lat dwutysięcznych. Wszystkie zrealizowane zostały techniką analogową.
W części artystycznej wystąpili Sybiraczki i Kresowianie, zespół W Tym Sęk z Eweliną Marciniak, taniec Agaty Szmigrodzkiej, a na zakończenie dnia wystąpił Jacek Szreniawa.