Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze poinformowała o utworzeniu dwóch nowych specjalności na kierunku edukacja techniczno-informatyczna. Jak mówią przedstawiciele uczelni, to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy.
Techniczna ochrona klimatu oraz informatyka przemysłowa to dwie nowe, rewolucyjne specjalności, które mam nadzieję - będą się cieszyć bardzo dużym zainteresowaniem naszych kandydatów - powiedziała dr Beata Telążka, prorektor, prof. KANS.
Podczas konferencji prasowej pracownicy uczelni opowiadali o współpracy z przedsiębiorcami, co ma inspirować do tworzenia nowych kierunków i specjalności.
Sekcja jakości kształcenia i spraw studenckich powstała z inicjatywy pani prorektor - to bardzo ważna komórka w KANS, która zajmuje się tworzeniem nowych kierunków studiów oraz modyfikowaniem istniejących - podkreśliła Marcelina Szewczuk-Sadowska, kierowniczka sekcji jakości kształcenia i spraw studenckich.
Nowe specjalności otwierają szereg możliwości - są bardzo poszukiwane na rynku pracy i spełniają oczekiwania pracodawców z naszego terenu. Będziemy mieć nową kadrę, nowe pracownie - serdecznie zapraszamy - mówiła Sylwia Jagiełło, która od października będzie kierowniczką Katedry.
Na specjalności "techniczna ochrona klimatu" nie zabraknie wiedzy (w tym praktycznej) o energii geotermalnej, słonecznej, czy z wody. Z kolei na "informatyce przemysłowej" studenci będą mogli zapoznać się m.in. z obróbką skrawaniem, programowaniem, czy obsługą maszyn CNC.
Podjąłem to wyzwanie ze względu na to, jak ta uczelnia się rozwija. To strzał w dziesiątkę dla mojej kariery. Informatyka to jest klucz do sukcesu. Prowadzimy rozmowy z pracodawcami, z którymi nawiążemy współpracę. Chcemy otworzyć nową pracownię druku 3D, a także myślimy nad nowym kierunkiem - tworzenie gier komputerowych, gier wideo - dodał Arkadiusz Nowosielski, przyszły wykładowca KANS.
Wśród wykładowców nie zabraknie też aktywnych przedsiębiorców.
To doskonały pomysł, żeby wiedzę praktyczną przekazać studentom i skonfrontować ją z teorią informatyki. Między innymi z mojej inicjatywy powstała nowa pracownia informatyczna, która kosztowała ponad 300 tys. zł i będzie służyła do nauczania podstaw sieci komputerowych. To jedna z najnowocześniejszych pracowni w regionie - dodał Marcin Boratyński, wykładowca i przedsiębiorca.