Dolny Śląsk: Nowe szynobusy
Aktualizacja: Sobota, 8 kwietnia 2006, 7:55
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Tak wielu szynobusów naraz nie kupowało do tej pory żadne województwo w Polsce. Dlaczego? Bo taki zakup to wydatek około 46 mln zł. Mało które województwo na to stać.
Ale samorząd naszego wsparła Unia Europejska, która przekazała mu większość potrzebnych pieniędzy. Brukselę przekonały argumenty o tym, że pięć dwuczłonowych szynobusów (będą miały 135 miejsc siedzących) i trzy jednoczłonowe (70 miejsc) dotrze tam, gdzie zwykłym pociągiem zupełnie nie opłaca się jeździć.
Wszystkie pojazdy powinny być gotowe najpóźniej pod koniec maja 2008 r. Jednak dwa pierwsze mają być gotowe do 30 listopada tego roku. Ten zapis niepokoi specjalistów. – Co prawda w tym czasie można wyprodukować dwa szynobusy, ale to naprawdę bardzo krótki termin – tłumaczy Jakub Majewski z Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei w Warszawie.
– Nie zdziwię się, jeśli żadna firma się nie zgłosi do przetargu, bo będzie się bała opóźnień w dostarczeniu pierwszej partii pojazdów – mówi członek innego stowarzyszenia kolejowego. Sami przedstawiciele firm, które prodkują te składy nie chcą komentować spornego zapisu.
– Przetarg został dopiero ogłoszony. Jeszcze nie widziałem jego specyfikacji, więc trudno mi się wypowiadać na ten temat – wyjaśnia Janusz Kućmin z przedsiębiorstwa Bombardier Transportation.
Przedstawiciel innej firmy poradził, byśmy sprawdzili, jak długo trwało wyprodukowanie dwóch najnowszych dolnośląskich szynobusów. Sprawdziliśmy. Marszałek umowę na dostarczenie dwóch pojazdów z bydgoską firmą Pesa podpisał 17 marca zeszłego roku. Oba miały być dostarczone do 31 października. Jeden był. Drugi do Wrocławia przyjechał pod koniec lutego tego roku.
Do tej pory urząd marszałkowski kupił cztery szynobusy. Dwa pierwsze wyprodukowała raciborska firma Kolzam. Kolejne dwa bydgoska Pesa. Trzy z nich stoją w garażach i czekają na naprawę. Jeden raciborski ucierpiał w czasie wypadku, usterka w drugim została wykryta w czasie kontroli technicznej.
Na trasę nie wyjechał też jeden z bydgoskich pojazdów. Kontrolka w kabinie maszynisty pokazywała problemy z hamulcami. Mieli się tym zająć serwisanci.