Środa, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 9586
Zalogowanych: 94
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Nowe życie domu modlitw z Rząśnika

Sobota, 18 października 2008, 8:22
Aktualizacja: 8:26
Autor: JJ
REGION: Nowe życie domu modlitw z Rząśnika
Fot. JJ
Spłonął w 1918 roku. Na początku lat 20. odbudowany po żarliwym apelu miejscowego pastora. Domem modlitw przestał być z końcem wojny. Dzięki sołtysowi nie podzielił losu innych, zniszczonych i rozbieranych kościołów ewangelickich. Teraz stanie w pobliżu łomnickiego pałacu, aby służyć za miejsce ekumenicznych spotkań.

Dolnośląskie miasta i wsie, zasiedlali wygnańcy i uciekinierzy ze Wschodu. W zdecydowanej większości katolicy.
Ewangelickie domy modlitw, sąsiadujące dotąd na równych prawach ze świątyniami katolickimi, niszczały grabione, wykorzystywane na warsztaty i magazyny, w końcu bezmyślnie dewastowane. Niewiele z ewangelickich parafii przetrwało do dziś, w stanie dającym szanse na remont.

Do modlitw w Rząśniku po 1945 r. bywał skupem, magazynem, warsztatem. Szczęśliwie od lat miał jednego opiekuna. Dzierżawił go, a potem kupił obecny sołtys. Od kilku dni rozbierany pieczołowicie, po rekonstrukcji stanie w Łomnicy. W odbudowywanym folwarku, ma być ekumenicznym domem spotkań.

– W jego dziejach, jak w lustrze odbijają się niezwykłe dzieje Śląska. A nasza przygoda z domem modlitw w Rząśniku, tylko utwierdza mnie w tym przekonaniu. Powiem tylko, że sprawa odnalezienia się obrazu z Rząśnika, to temat na pasjonującą opowieść – mówi Elizabeth von Küster.

Na miejscu w Rząśniku, dogląda rozbiórki, pojawiając się z kawą i ciastem z pałacowej kuchni w Łomnicy. Wszystkie, nadające się do ponownego użycia elementy rozbieranego budynku, są opisywane i numerowane.

Wykorzystane będą belki, cegły, metalowe klamry, uchwyty, a nawet zamki do drzwi i zasuwy. Rozpadające się ramy okienne, posłużą za wzór do wykonania replik. Podobnie będzie z fragmentami schodów, poręczy i drewnianych balkonów, charakterystycznymi dla ewangelickich kościołów.

Rozbiórka i transport kościoła z Rząśnika do Łomnicy zakończy się do końca października. Tym, co ocalało, zajmą się fachowcy od konserwacji i rekonstrukcji starych budowli.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy jadąc samochodem zdarza Ci się "siedzieć komuś na zderzaku"?

Oddanych
głosów
263
Tak, często, zwłaszcza na drogach dwupasmowych.
5%
Zdarza się, ale rzadko, jest to zależne od okoliczności.
22%
Nie, nigdy nie podjeżdżam zbyt blisko auta jadącego przede mną.
73%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Amerykańskie fantazje o kosmosie
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Kolizja 4 aut na Zabobrzu
 
Aktualności
Pogrzeb strażaka w Jeżowie
 
Ciekawe miejsca
Ludzi wieszali w parku na Wzgórzu Kościuszki
 
112
Kolizja za Szklarską Porębą
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group