O planowanym zakupie pięciu nowych autobusów, budowie nowoczesnej myjni oraz montażu elektronicznych rozkładów jazdy w komunikacji miejskiej, mówi się i pisze od dwóch lat. W grudniu 2009 roku MZK złożyło bowiem wniosek o dofinansowanie tych zadań niebagatelną kwotą ponad dwóch milionów złotych.
W ostatnich dniach plany stały się już rzeczywistością. Wniosek MZK przeszedł pozytywnie wszystkie oceny, po których spółka podpisała umowę z Urzędem Marszałkowskim. Dzięki temu jeszcze w tym roku pasażerowie będą mieli szansę na jazdę w wygodnych, nowoczesnych, ekologicznych i niskopodłogowych autobusach, które będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Będą to autokary typu „midi” o maksymalnej długości 10,5 m i pojemności 69 – 90 pasażerów. Poza autobusami, MZK zakupi również system informacji pasażerskiej on line, pozwalający na podanie rzeczywistego czasu przyjazdu autobusu na przystanek oraz na monitoring punktualności. System ten będzie oparty na lokalizacji GPS, a rozkład jazdy będzie przekazywany na elektronicznych tablicach.
Na początek pojawi się sześć takich tablic, które według wstępnych planów mają być zamontowane na przystankach: „Podwale” i Ogińskiego Rondo – jadąc w obydwu kierunkach oraz „Mała Poczta” jadąc z Cieplic w kierunku Podwale i na Sygietyńskiego jadąc z Zabobrza w kierunku Cieplic.
Ponadto zakupiona i zamontowana zostanie gotowa hala z ram stalowych z automatyczną myjnią szczotkową, która stanie na terenie zajezdni MZK.
– Mam nadzieję, że te działania usprawnią funkcjonowanie MZK, a nowoczesna myjnia autobusowa przy pełnym ruchu turystycznym będzie dobrym interesem dla spółki MZK i zwiększy jej dochód – mówi Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.
Koszt całego przedsięwzięcia to niemal siedem milionów złotych netto i ponad siedem milionów zł brutto. Pieniądze będą pochodziły ze środków własnych spółki (2 mln 615 tys. zł) oraz z kredytu bankowego (4,5 mln zł), z czego ponad 2 mln 300 tys. zł zostanie spółce zwrócone w ramach dofinansowania z programu unijnego RPO.
W marcu br. natomiast miasto przeprowadzi kompleksowe badania potoków pasażerskich z uwzględnieniem dwóch nowych osiedli wybudowanych na terenach byłych jednostek wojskowych.
- Przeprowadzamy te badania, by dowiedzieć się czy aktualny układ komunikacji miejskiej jest właściwy oraz co należy w nim zmienić. Chcemy mieć te badania również na potrzeby projektu wykorzystania linii kolejowej do komunikacji miejskiej – mówi szef miasta.