Czwartek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 7975
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O bezpiecznych przejazdach – na warsztatach

Czwartek, 18 maja 2023, 17:20
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: O bezpiecznych przejazdach – na warsztatach
Fot. Przemek Kaczałko
W czwartej, 18 maja w Hotelu Mercure w Jeleniej Górze odbyły się warsztaty prowadzone przez ekspertów PKP PLK, dotyczące bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Zaproszono m.in. przedstawicieli szkół nauki jazdy oraz strażaków, policjantów i Straży Ochrony Kolei.

To 62. warsztaty w ramach kampanii społecznej "Bezpieczny przejazd".

Spółka PKP PLK od 2016 roku organizuje warsztaty z instruktorami nauki jazdy. Naszym celem jest lepsze przygotowanie instruktorów, lepiej wykształcali kierowców. Rozmawiamy o bezpieczeństwie na przejazdach, jak działa przejazd automatyczny, co zrobić jak nasz pojazd odmówi posłuszeństwa na przejeździe, o psychologii w transporcie, a także o żółtych naklejkach - gdzie je znaleźć i jak z nich korzystać - powiedział Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Jak mówił ekspert PKP PLK, kampania "Bezpieczny przejazd" prowadzona jest od 18 lat.

Gdy zaczynaliśmy w 2005 roku - wypadków na przejazdach było 252. Wtedy na polskich drogach było 17 mln samochodów. Według danych na koniec 2022 roku samochodów w Polsce jest ponad 34 mln, czyli dwa razy więcej, niż 18 lat temu. Wzrosła też liczba pociągów kursujących po polskich torach. W ostatnim roku odnotowaliśmy 172 wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych, więc widać, że takie akcje przynoszą efekt - dodał W. Kiełczyński, który podkreśla, że celem jest zejście z liczbą wypadków do zera.

Od 1 czerwca 2018 roku spółka wprowadziła żółte naklejki, które znajdują się na wszystkich przejazdach i przejściach w poziomie szyn.

Każdy przejazd i przejście otrzymały swój jedyny, niepowtarzalny 9-cyfrowy numer. W momencie zagrożenia należy podejść do obudowy napędu rogatkowego, gdzie od strony szyn znajduje się żółta naklejka. Dzwonimy na numer 112 i mówimy operatorowi ten niepowtarzalny numer, dzięki czemu można błyskawicznie zlokalizować gdzie się znajdujemy. Dzięki temu można poprosić np. o wstrzymanie ruchu kolejowego w tym rejonie - powiedział Marcin Kruszyński, ekspert PKP PLK.

Na naklejce są też numery telefonu, pod które można dzwonić w razie awarii.

Najczęstszymi przewinieniami kierowców i pieszych jest ignorowanie znaku B-20 (STOP), omijanie rogatek, czy niestosowanie się do migającego czerwonego światła. Kolejarze ubolewają, że wielu kierowców traktuje sygnały świetlne jak pomarańczowe światło na drodze, jednak należy bezwzględnie się zatrzymać, bowiem oznacza to nadjeżdżający pociąg.

Twoja reakcja na artykuł?

3
43%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
43%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
491
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
W ogóle nie mam telewizora
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Szachy to królewska gra
 
Piłka nożna
To już dziś... Walka o fazę ogólnopolską!
 
Kultura
Schronisko w wersji All Inclusive
 
Aktualności
Trwają prace przy magistrali na Wolności
 
Aktualności
Oszukiwali na refundacjach za leki
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group