Wtorek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 14273
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/Cieplice: O drzeworytach w muzeum

Środa, 9 sierpnia 2023, 14:00
Aktualizacja: 14:01
Autor: RB
Jelenia Góra/Cieplice: O drzeworytach w muzeum
Fot. RB
Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze-Cieplicach od 8 do 19 sierpnia zorganizowało dla zwiedzających dodatkową atrakcję w postaci cyklu warsztatów i pokazów drzeworytniczych pt.: „Natura, historia i coś jeszcze … Świat przyrody i człowieka w dawnych księgach pokazany”.

Zajęcia prowadzi drzeworytnik Tadeusz Grajpel. Warsztatom towarzyszy wystawa prac artysty, na którą składają się prace wykonane w technice drzeworytniczej, głównie średniowiecznej i renesansowej, na papierze czerpanym oraz na tkaninie.

Wśród ilustracji znajdują się przedstawienia ziół, roślin, minerałów, mapy, krajobrazy, wizerunki świętych, ryciny astronomiczne i astrologiczne, są też odwzorowania dawnych przepustek morowych, które były stosowane od średniowiecza.

Na wystawie można też zobaczyć dawne pieczęcie woskowe i lakowe, które niegdyś zawieszano na sznurach u dołu sygnowanego dokumentu. Prowadzący pokaz i oprowadzający po wystawie Tadeusz Grajpel, oprócz tego, że jest znawcą dawnych technologii i rzemiosł związanych z dziejami książki, dokumentu i drzeworytu, potrafi też o tym bardzo zajmująco opowiadać. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i pasją, odpowiada szczegółowo na wszystkie pytania zainteresowanych. Zwiedzający mogą też spróbować swoich sił w obsłudze repliki typograficznej prasy drukarskiej z epoki początków druku i samodzielnie wykonać odbitkę wybranych drzeworytów na papierze czerpanym.

Wystawa i pokazy wpisują się znakomicie w obchodzone w tym roku 550-lecie drukarstwa w Polsce (1473 – 2023) a także ogłoszony przez Sejm RP rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika – na wystawie możemy podziwiać również drzeworyty astronomiczne – grafiki z inkunabułów i starodruków z czasów Mikołaja Kopernika.

Tadeusz Grajpel – historyk, artysta, rzemieślnik drzeworytnictwa, edukator i propagator sztuki drzeworytniczej w Polsce. Prowadzi zajęcia na wielu uniwersytetach: Warszawskim, Jagiellońskim, Jana Kochanowskiego w Kielcach, Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie i innych. Współpracuje z kilkudziesięcioma muzeami w Polsce, m.in.: Muzeum Narodowym w Warszawie i Krakowie, Państwowym Muzeum Archeologicznym, Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, Muzeum w Biskupinie, Muzeum Historii Miasta Krakowa. Bywa gościem Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Ossolineum, Biblioteki Jagiellońskiej czy Małopolskiego Instytutu Kultury. Prowadzi również lekcje „żywej” historii dla uczniów różnych typów szkół.

Twoja reakcja na artykuł?

7
78%
Cieszy
1
11%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy masz karmnik dla ptaków na balkonie?

Oddanych
głosów
92
Tak
37%
Nie
43%
Nie mam balkonu
10%
Dokarmiam ptaki w inny sposób
10%
 
Głos ulicy
Jestem za, a nawet przeciw
 
Warto wiedzieć
Jak Niemcy zbudowały imperium? (i dlaczego płonie)
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Kultura
Zaśpiewają o lawinie w Karkonoszach
 
Aktualności
Nowe rondo już gotowe
 
Aktualności
Przebudowa hotelu Orlinek w Karpaczu
 
Ciekawe miejsca
Książę też dostał nagrodę

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group