Aby przekazać informację o danym miejscu należy wejść na policyjną stronę internetową komendy wojewódzkiej, komendy miejskiej bądź powiatowej. By dodać miejsce zagrożone konieczne jest zapoznanie się z regulaminem strony i zaakceptowanie jego zapisów.
Zebrane informacje będą później sprawdzane przez funkcjonariuszy policji i po potwierdzeniu zostaną umieszczone na mapie.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa opiera się na informacjach skatalogowanych w trzech płaszczyznach: informacji gromadzonych w policyjnych systemach informatycznych, informacji pozyskiwanych od społeczeństwa w trakcie bezpośrednich kontaktów z obywatelami, przedstawicielami samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych, a także w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu publicznemu. Trzecia płaszczyzna to informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.
W okresie pilotażowym liczba użytkowników programu przekroczyła 35 000 osób a, liczba zgłoszeń wyniosła 5 820. Ilość potwierdzonych zgłoszeń to 1548, a niepotwierdzonych aż 3 816. Reszta zgłoszeń jest w trakcie weryfikacji.
Na dzień dzisiejszy nie wiadomo, jak długo na mapie będą zachowywane zgłoszone przez użytkowników punkty. Trzeba pamiętać, że naniesienie na mapie zagrożenia nie jest jednoznaczne z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa. Krajowa Mapa Bezpieczeństwa nie zastąpi pilnej interwencji policji i w takich przypadkach należy bezwzględnie kontaktować się poprzez numer 997 lub 112.