Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 31 maja
Imieniny: Anieli, Petroneli
Czytających: 9226
Zalogowanych: 73
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O pieniądzach w Muzeum Karkonoskim

Piątek, 11 października 2024, 11:53
Aktualizacja: 11:56
Autor: Muzeum Karkonoskie
Jelenia Góra: O pieniądzach w Muzeum Karkonoskim
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze serdecznie zaprasza, 16 października o godz. 12:00 do Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, na wernisaż wystawy czasowej zatytułowanej “Sąsiedzi. Banknoty polsko-czeskiego pogranicza. Sousedé. Bankovky polsko-českého pohraničí”.

Podczas wernisażu wykład pt. „Banknoty, kryptowaluty, CBDC – jaka będzie przyszłość pieniądza?” wygłosi dr hab. Robert Kurek, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Prodziekan Filii UEW w Jeleniej Górze.

Wystawa “Sąsiedzi. Banknoty polsko-czeskiego pogranicza” ma bowiem również charakter edukacyjny. Pokazując walory artystyczne i historyczne czechosłowackich i czeskich banknotów chcemy w pigułce przedstawić dzieje Czechosłowacji i Czech.

Na wystawie zaprezentowano przykłady papierowych środków płatniczych z kolejnych emisji, od 1918 roku do współczesności, w tym unikatowe bony z getta w Terezinie. Zamierzamy również zwrócić uwagę na podobieństwa i różnice pomiędzy koronami, a polskimi złotymi, stąd na ekspozycji będzie można zobaczyć egzemplarze banknotów polskich z analogicznych okresów.

Katalog, teksty informacyjne oraz podpisy na wystawie dostępne będą w języku polskim i czeskim.

Projekt zrealizowany został z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej, we współpracy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A.

Wystawa dostępna będzie od 16 października do 31 grudnia 2024 r. w Galerii na Górze w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Projekt wystawienniczy został zrealizowany we współpracy z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych m.in. część eksponatów Muzeum Papiernictwa. W kolekcji tej placówki znajdują się banknoty nie tylko polskie, ale również zagraniczne, w tym czeskie i czechosłowackie.

Twoja reakcja na artykuł?

5
42%
Cieszy
2
17%
Hahaha
1
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
25%
Złości
1
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy dopuszczalne w Polsce mniej niż 0.2 prom. alkoholu za kierownicą powinno tak pozostać?

Oddanych
głosów
296
Nie, za kierownicą musi być 0
61%
Może zostać mniej niż 0,2
33%
Nie mam zdania na ten temat
6%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Przyszłość polskiej energetyki
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Groźne zderzenie busa i Hondy
 
Kilometry
Pociąg wraca do Karpacza po ćwierć wieku
 
Aktualności
Pogrzeb motocyklisty
 
Polityka
Nasza wojewoda wyzwała w szranki województwo pomorskie
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group