Wtorek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 6928
Zalogowanych: 42
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O rozpadających się górach

Środa, 6 listopada 2019, 6:01
Aktualizacja: Piątek, 8 listopada 2019, 12:18
Autor: WAC
Jelenia Góra: O rozpadających się górach
Fot. WAC
Uczniowie "Żeroma" ale nie tylko przyszli na spotkanie z Rafałem Fronią – jeleniogórskim himalaistą, podróżnikiem i autorem książek. Prelekcja pt. "Mount Everest i Nanda Devi... Jak umierają góry – o zmianach klimatu, zanikaniu lodowców i o smogu, nie tylko w górach wysokich – odbyła się wczoraj (5.11) w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze.

Spotkanie było jednym z elementów kampanii społeczno-informacyjnej prowadzonej przez miasto Jelenia Góra pt. „Stop Smog! – Wymień Piec”, której Rafał Fronia jest jednym z ambasadorów. Celem jest podniesienie świadomości ekologicznej, ograniczenie smogu i poprawa jakości powietrza.

Jak informuje Urząd Miasta, kampania ma służyć zwróceniu uwagi, jak ważne jest prawidłowe ogrzewanie naszych mieszkań i domów oraz jaki wpływ na nasze zdrowie ma smog. W akcji chodzi też o zwrócenie uwagi na nowe, zmieniające się regulacje prawne w zakresie norm dotyczących źródeł energii, ich jakości, pochodzenia, a także emisji szkodliwych substancji powstających w wyniku spalania.

W trakcie wczorajszego spotkania R. Fronia z wielką pasją opowiadał o swoich ostatnich górskich wyprawach, w tym ostatniej, podczas której członkowie ekipy z jeleniogórzaninem w składzie, Jarosław Gawrysiak i Wojciech Flaczyński zdobyli Nanda Devi. Nawiązał też do przerwanej wyprawy na Mount Everest. W opowieść wplatał informacje dotyczące zaobserwowanych efektów zmian klimatycznych w wysokich górach. Prelekcja była ilustrowana zdjęciami oraz filmami. Po spotkaniu można było nabyć książki Rafała Froni: "Anatomia Góry" oraz "Rozmowa z Górą", a także porozmawiać z autorem i otrzymać dedykację.

Zmiany klimatyczne powodują w górach wysokich zanikanie lodowców – mówi R. Fronia. - Przez to, że zrobiło się ciepło, że na 6,5 tysiącach metrów zaczął padać deszcz a nie śnieg, topniejący lód odsłonił skały, które uległy erozji. Rozpad gór staje się dla nas wielkim niebezpieczeństwem i wymusza na nas nowe rozwiązania. Musimy zmieniać czas kiedy możemy się wspinać, albo zmieniać drogę wspinaczki. Ta degradacja w górach wysokich postępuje bardzo szybko. Zmiany, które w Alpach trwały 50 lat, w Himalajach lub Karakorum nastąpiły w ciągu jednej dekady. Dodatkowo wiatry, które wieją zaczynają przywiewać zanieczyszczenia powietrza i osiadający na śniegu pył powodują, że staje się on brudny. Taki śnieg jeszcze mocniej absorbuje promienie słoneczne, przyspieszając degradację.

Twoja reakcja na artykuł?

24
39%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
7%
Nudzi
4
7%
Smuci
0
0%
Złości
29
48%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy chciałbyś zostać ratownikiem górskim?

Oddanych
głosów
866
Tak
20%
Nie
61%
Nie wiem, nigdy wcześniej o tym nie myślałem
19%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Davos w szoku. Najważniejsza mowa we współczesnej historii USA!
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Miał się gaz ulatniać, to strażacy przyjechali
 
Jelenia Góra - KARR
Zakończenie Uniwersytetu Liderów
 
112
Pożar na Lwóweckiej
 
Aktualności
3100 za obiad z prezydentem Jeleniej Góry
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group