Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11403
Zalogowanych: 98
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O stosunkach polsko–ukraińskich i pomniku

Piątek, 28 kwietnia 2017, 18:47
Aktualizacja: 18:53
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: O stosunkach polsko–ukraińskich i pomniku
Fot. Przemek Kaczałko
Ksiądz Tadeusz Isakowicz–Zaleski był wczoraj (27.04) gościem Książnicy Karkonoskiej, gdzie odbyło się spotkanie zwolenników budowy pomnika Rzezi Wołyńskiej, który w Jeleniej Górze wzbudza zarówno kontrowersje, jak i uznanie.

Swoje wystąpienie duchowny rozpoczął od przybliżenia historii Rusinów, stosunków polsko-ukraińskich oraz wydarzeń związanych z ludobójstwem na Wołyniu i nie tylko. W trakcie wykładu oraz odpowiadając na pytania publiczności, ksiądz za wiele działań chwalił obecny rząd, ale też krytykował na „poprawność polityczną” wobec Ukrainy, przez co rząd PiS w tym zakresie niewiele różni się od poprzedników. Pod koniec gość nawiązał do pomysłu postawienia pomnika „Rzeź Wołyńska” autorstwa Andrzeja Pityńskiego. Isakowicz-Zaleski jest honorowym członkiem komitetu i z całych sił wspiera jeleniogórską inicjatywę. - Najwięcej do powiedzenia w tej kwestii mają ci, co przez 30 lat nic nie zrobili w tej sprawie – podkreślił Isakowicz-Zaleski.

Niepokojące jest to, że wśród wielu uczciwych, porządnych, chętnych do pracy Ukraińców są tacy, co są skażeni ideologią banderowską. W Polsce panuje poprawność polityczna, gdzie w ogóle nie można nic negatywnego o Ukrainie mówić, tylko chwalić – powiedział duchowny. - To może spowodować sytuację taką, jak we Francji czy Belgii, że kilka procent muzułmanów próbuje dyktować warunki większości. Potrzeba jest mądra, ale bardzo stanowcza polityka Polski, której niestety obecnie nie widzę – dodał.

Tadeusz Isakowicz-Zaleski docenia np. działania ministra spraw wewnętrznych Mariusza Błaszczaka ws. Ukrainy, ale politykę ministra spraw zagranicznych – Witolda Waszczykowskiego nazywa „polityką na kolanach” podając jako przykład „tragiczną nominację ambasadora w Kijowie Jana Piekło, który wyraża zrozumienie wobec czczenia UPA, a ludobójstwo nazywa incydentem”.

Zdaniem księdza, Jelenia Góra jest lepszym miejscem na postawienie tego pomnika niż Rzeszów. - Tu jest większość ludności z Kresów, ich wnuki i prawnuki. Każdy ma prawo do swojej ekspresji, ja zajmuję się też ludobójstwem Ormian i pomniki ofiar w wielu krajach Europy i Bliskiego Wschodu są bardzo ekspresywne – powiedział T. Isakowicz-Zaleski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
616
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group