Niedziela, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 9969
Zalogowanych: 87
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O ubeckiej prowokacji

Czwartek, 4 marca 2021, 7:01
Autor: WAC
Jelenia Góra: O ubeckiej prowokacji
Fot. Książnica Karkonoska
Wczoraj (3.03) w ramach jeleniogórskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Książnicy Karkonoskiej odbyło się spotkanie z Piotrem Lipińskim, autorem książki „Kroków siedem do końca. Ubecka prowokacja, która zniszczyła podziemie”. Z uwagi na pandemię, spotkanie było transmitowane w sieci.

Piotr Lipiński to dziennikarz, reporter historyczny Gazety Wyborczej, autor wielu książek dotyczących powojennej historii Polski mi.in. „Bicia nie trzeba było ich uczyć. Proces Humera i oficerów śledczych Urzędu Bezpieczeństwa”, „Cyrankiewicz. Wieczny premier”, „Bierut. Kiedy partia była bogiem”, „Gomułka. Władzy nie oddamy”, „Niepowtarzalny urok likwidacji. Reportaże z Polski lat 90. (wspólnie z Michałem Matysem)”, „Anoda. Kamień na szańcu”, „Raport Rzepeckiego”, „Absurdy PRL-u (również z Michałem Matysem” oraz cyklu: „Bolesław Niejasny”, „Ofiary Niejasnego” i „Towarzysze Niejasnego”, opisującego ofiary i katów epoki polskiego stalinizmu.

Kilkakrotnie wyróżniany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i nominowany do nagrody Grand Press. Laureat nagrody Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za dokument "Co się stało z polskim Billem Gatesem". Za książkę o Cyrankiewiczu był nominowany do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego, a za tę o Bierucie do Kryształowej Karty Polskiego Reportażu.

W trakcie spotkania prowadzonego przez dyrektora Książnicy Karkonoskiej Marcina Zawiłę rozmawiano głównie o jednej z ostatnich książek P. Lipińskiego „Kroków siedem do końca. Ubecka prowokacja, która zniszczyła podziemie”. Ta pozycja jest efektem dziennikarskiego śledztwa i poświęcona jest dramatycznym dziejom upadku największej niemilitarnej organizacji podziemia antykomunistycznego - Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość.

Pierwsze cztery Zarządy Główne Zrzeszenia WiN, zwane komendami, zostały rozpracowane i błyskawicznie i zlikwidowane przez UB. Ich członków stalinowskie sądy skazywały na kary śmierci lub dożywocia. W 1948 roku powstała V Komenda, której udało się przetrwać do roku 1952. Skonsolidowała podziemie, wydelegowała na Zachód kurierów, którzy mieli zostać przeszkoleni przez CIA, a następnie wrócić do Polski, by przygotowywać kolejnych żołnierzy na wypadek wybuchu III wojny światowej. Ale V Komenda okazała się prowokacją UB. Jej dowództwo stanowili pracownicy służb bezpieczeństwa i tajni współpracownicy. Udało się im wyprowadzić w pole zachodnie wywiady i doprowadzić do aresztowań ostatnich członków podziemia.

Twoja reakcja na artykuł?

9
20%
Cieszy
6
14%
Hahaha
3
7%
Nudzi
7
16%
Smuci
1
2%
Złości
18
41%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy wrzucileś/aś coś do puszki WOŚP?

Oddanych
głosów
1039
Tak
56%
Nie
34%
Pomagam potrzebującym w inny sposób
10%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Kto stoi za Putinem, kto podejmuje decyzje na Kremlu?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Oczy dzieci coraz słabsze, a zawód przyszłości to optyk
 
Aktualności
Senator pomaga maturzystom
 
Aktualności
Zamek Karpniki – od warowni po hotel
 
112
Wymusiła na Łomnickiej
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group