Działania projektowe miały na celu stworzenie interdyscyplinarnego środowiska, w którym młodzi artyści oraz osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą wspólnie pracować i rozwijać swoje umiejętności.
"Założenie było takie, że nie mieliśmy konkretnego scenariusza. Zapytaliśmy uczestniczki i uczestników projektu co chcieli by zagrać i na podstawie ich opowiadań i wspomnień wykreowaliśmy wspólny scenariusz, który dopełniliśmy muzyką i tak powstała piękna całość. „Ofelie” to spektakl, który może uaktywnić w widzu takie przeświadczenie, że każdy może być jego bohaterem" - opowiadał o spektaklu Jakub Mieszała, aktor prowadzący warsztaty teatralne.
W ramach [RE]integracji na jednej scenie spotkali się aktorzy młodzieżowej Grupy Sta-Art oraz przedstawiciele Teatru Edycja Limitowana, w którym grają osoby z Zespołem Downa. Całość uzupełnili prowadzący warsztaty aktorzy Teatru Odnalezionego.
"W Hamlecie, historia Ofelii nie została do końca opowiedziana, a my chcemy pokazać, że każdy z nas zasługuje na bycie głównym bohaterem. Każdy z nas ma jakąś historię, którą może opowiedzieć i która jest ważna" – mówiła po premierze Amelia Bednarz, młoda aktorka z grupy teatralnej Sta-Art.
Szczególną rolę w spektaklu odgrywają też niemieccy muzycy, którzy tworzą muzykę na żywo, towarzysząc występom aktorów i tancerzy. Ich obecność i twórczość stanowią integralną część przedstawienia, dodając mu dynamiki i głębi emocjonalnej.
Spektakl można jeszcze zobaczyć w sobotę (6.07) o godzinie 18.00 w sali widowiskowej JCK przy ulicy Bankowej. Obowiązują darmowe wejściówki dostępne na stronie internetowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury oraz w kasie biletowej przed spektaklem.