Wiosną nieznani złodzieje włamali się do altany pana Mariusza przy ul. Działkowicza na Zabobrzu. Ukradli zabawki jego dziecka, parawan, namiot, kurtkę narciarską, batony, zupki w proszku i inne rzeczy. Straty zostały oszacowane na około 800 zł. Pan Mariusz zgłosił sprawę na policję i w lipcu doczekał się efektów pracy funkcjonariuszy.
– Otrzymałem zawiadomienie, że złapano złodzieja, który wpadł w ręce policji zupełnie przypadkiem, przy okazji innego postępowania. Okazało się, że jest to ponad 20 - letni jeleniogórzanin, który wszystkie skradzione rzeczy sprzedał jakiemuś paserowi na bazarze za 100 zł. Szczerze mówiąc nie wierzyłem, że sprawcę uda się ująć – mówi pan Mariusz.
Tymczasem w lipcu nieustaleni dotąd złodzieje włamali się na działkę pana Mariusza kolejny raz. Tym razem wynieśli z niej cały komplet drewnianego placu zabaw, w tym huśtawkę, zjeżdżalnię i drabinkę. Sprawa również została zgłoszona na policję.
W tym roku okradziona została też działka pani Leokadii z ul. Wojska Polskiego w Jeleniej Górze. Złodzieje wyłamali zamki w drzwiach do altany i ukradli z niej narzędzia ogrodowe, ozdoby, ubrania i żywność. Kobieta nie zgłosiła sprawy na policję.
- To nie były drogie rzeczy. Mnie będą ciągać po komisariatach i sądach, a na końcu złodziej nie poniesie żadnych konsekwencji, bo sędzia uzna, że była to niska szkodliwość czynu. Poza tym ten złodziej jeszcze mi coś zrobi z zemsty i taki będzie finał. Złodzieje okradli nie tylko moją działkę, takie włamania mają miejsce kilka razy w miesiącu i nikt nic z tym nie robi – mówi pani Leokadia.
Niewielu zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że dopóki nie ma zgłoszenia o kradzieży czy włamaniu, policja nie może działać i sprawcy rzeczywiście czują się coraz bardziej bezkarni.
- Złodzieje prędzej czy później wpadają w ręce policji, ale ich kara zależy od tego ile kradzieży czy włamań uda się im udowodnić, czyli o ilości zgłoszeń przez osoby poszkodowane. Kiedy brakuje zeznań osób okradzionych, sprawcy nie można postawić zarzutów – mówią policjanci.
Pan Mariusz dodaje, że im więcej osób zacznie zgłaszać szkody wyrządzone przez „altankowych złodziei”, tym skuteczniejsze kroki w celu ich złapania i ukarania zacznie podejmować policja. Obecne policyjne statystyki mówią bowiem o sporadycznych kradzieżach czy włamaniach do altan, a w rzeczywistości jest ich do kilkunastu w miesiącu.