Przedszkolaki wraz z opiekunami przygotowywali się do olimpiady przez cztery ostatnie miesiące. W ramach całego projektu „W Karkonosze bajki noszę” dzieci zapoznawały się z czterema pierwszymi bajkami z przewodnika „Bajkowa Jelenia Góra” autorstwa Joanny Peczenenko. Książeczka została opublikowana w minionym roku przez Wydawnictwo AD REM.
Dzieci oglądały też przedstawienia wystawiane przez uczniów Gimnazjum nr 3 oraz przygotowywały własne jelonki i makiety czy plany miasta. Poznaną w bajkach wiedzę maluchy utrwalały i uzupełniały wycieczkami w poznane miejsce, w których zbierały pieczątki.
- Jest to pierwsza Bajkowa Olimpiada Wiedzy Regionalnej, w której dzieci muszą wykazać się wiedzą, którą zdobyły przez ostatnie cztery miesiące podczas tych zorganizowanych zajęć, wycieczek czy spotkań. Podstawą do tej wiedzy są bajki, które zostały zamieszczone w wydanym przez nas przewodniku – powiedziała nam Regina Chrześcijańska z Wydawnictwa AD REM.
Dzieci startowały w konkurencjach zorganizowanych na bazie tych bajek. – Jest bardzo wesoło, a młodzi olimpijczycy popisują się niesamowitą zręcznością i wiedzą o Jeleniej Górze oraz znajomością bajkowych legend. Postanowiliśmy, że nikt nie wyjdzie z tej olimpiady bez nagrody. Chcielibyśmy, by impreza była kontynuowana w przyszłych latach - dodaje Regina Chrześcijańska. Całą imprezę animowała mocno zaangażowana w cały projekt Honorata Magdeczko-Capote, aktorka Teatru Maska.
Autorka bajek Joanna Peczenenko zdradza, że w bajkowym przewodniku dzieci znajdą nie tylko informacje o Jeleniej Górze, jej historii i atrakcjach, ale również poznają nowych przyjaciół i przeżyją niesamowitą przygodę.
– Książka zachęca by dzieci wszystkie opisywane miejsca odwiedziły, mówi jak się w tych miejscach zachować, co można robić, a czego nie. Prowadzi najmłodszych m.in. przez Wzgórze Krzywoustego, posąg Neptuna, podcienia, mury obronne, wieże i inne atrakcje – mówi Joanna Peczenenko, która zapowiada, że być może powstaną kolejne przewodniki, m.in. o Cieplicach.
Reakcje dzieci świadczyły o tym, że zabawa bardzo im się podobała. Przedszkolaki z „trzynastki” z liderką drużyny Klarą na czele, odpowiedziały na wszystkie pytania. Swoją wiedzą dorównywały im również przedszkolaki z pozostałych placówek, w tym m.in. z „Kubusia Puchatka”.
- Jest super i bardzo wesoło, lubimy takie zabawy i zgadywanki. Można się przy tym świetnie bawić – mówiły Klara, Ola i Ewa.
W trakcie olimpiady nie zabrakło występów najmłodszych i innych atrakcji. Honorowy patronat nad imprezą objął prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła.
Miejskie Przedszkole nr 13 (I miejsce) , Zaczarowany Parasol (II miejsce) oraz Miejskie Przedszkole nr 27 czyli popularny „Okrąglaczek” – to zwycięzcy Bajkowej Olimpiady Wiedzy Regionalnej .
- Dzieci zaprezentowały naprawdę bardzo wysoki poziom wiedzy i umiejętności. Zarówno my jako organizatorzy, jak i osoby, które nam pomagały, były pod ogromnym wrażeniem. Ja spodziewałam się tego, ponieważ spotykałam się z tymi dziećmi przez cztery miesiące i wiem ile włożyły one swojej pracy i zaangażowania w przygotowanie się do tej olimpiady – mówi Katarzyna Jończyk, specjalista ds. marketingu i wydawnictw z AD REM.
Wszystkie z drużyn otrzymały nagrody, puchary Prezydenta Miasta i dyplomy, które wręczyła Zofia Czernow, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.