Nowy punkt krwiodawstwa to przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo dawców krwi. Został zaprojektowany z myślą o ich komforcie. Znajdują się tu m.in. rejestracja, pomieszczenie do poboru krwi z trzema stanowiskami, gabinet lekarski, poczekalnia, sanitariaty. Przyjemnie zaaranżowana przestrzeń ma stwarzać atmosferę sprzyjającą procesowi oddawania krwi. Punkt został także doposażony w nowy sprzęt oraz meble.
Adaptacja pomieszczeń na nowy punkt krwiodawstwa zrealizowana została dzięki programowi „Wsparcie infrastruktury technicznej celem przeciwdziałania negatywnym skutkom występowania pandemii COVID-19 oraz przygotowania systemu na przyszłe zagrożenia epidemiologiczne”. Wartość inwestycji to prawie 2 mln złotych, w tym dofinansowanie z programu REACT-EU w wysokości 1 579 770,00 zł. Pobór krwi w nowym punkcie w najbliższym czasie będzie odbywał się w każdą środę, czwartek i piątek. Godziny rejestracji dawców: 8.00 – 12.30. Docelowo obsługa dawców planowana jest w każdy dzień roboczy.
Otwarcie nowego punktu pobrań jest ukłonem w kierunku naszych dawców, bez których nie ma krwiodawstwa – mówi dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu Elżbieta Kierzek. Chcieliśmy poprawić ich komfort przebywania z nami, aby nas częściej nas odwiedzali. W Jeleniej Górze brakowało stałego punktu poboru. Bardzo długo pobieraliśmy krew na terenie szpitala, potem dzięki uprzejmości władz uczelni na terenie Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych. W ciągu roku w Jeleniej Górze oddaje krew około 3000 dawców. Zawsze jest ich za mało aby spełnić oczekiwania wszystkich potrzebujących. Potrzebne są wszystkie grupy krwi, ale najbardziej deficytowe są grupy O Rh+ i 0 Rh-.
Przypominamy, że dawcą krwi może zostać każda zdrowa osoba, która ukończyła 18. rok życia. By oddać krew należy zarejestrować się bezpośrednio w punkcie. Przed oddaniem krwi należy jednak zadbać o odpoczynek, niskotłuszczową zdrową dietę i nawodnienie organizmu. Przed oddaniem krwi zjadamy niskotłuszczowe, pełnowartościowe śniadanie.
Następnym krokiem jest już wizyta w punkcie krwiodawstwa, podczas której dawca powinien mieć przy sobie ważny dowód tożsamości z numerem PESEL – w pierwszej kolejności dawca wypełnia kwestionariusz, poddany jest badaniom laboratoryjnym oraz lekarskim. Gdy nie ma żadnych przeciwwskazań – można przystąpić do pobrania krwi.
Dawcy po oddaniu krwi przysługują dwa dni wolnego z pracy na regeneracje. Każdy otrzymuje też dziewięć tabliczek czekolady.