Prezentacja miała odbyć się tydzień temu, ale wówczas radni zdecydowali o przeniesieniu jej na dziś. Woleli, żeby najpierw z projektem zapoznali się mieszkańcy podczas ostatniego spotkania prezydenta Marka Obrębalskiego w Cieplicach. Dziś prezydent miasta przebywa w Brukseli, a naczelniczka wydziału architektury magistratu Magdalena Kwasiuk już po raz drugi referowała koncepcję cieplickich term.
Radni zobaczyli wizualizację. Dowiedzieli się, że powierzchnia lustra wody w jednym basenie wewnętrznym i pozostałych zewnętrznych wyniesie około 1300 metrów kwadratowych, a sam kompleks powstanie na terenie o powierzchni 1, 40 hektara. Naczelniczka Kwasiuk opowiadała o atrakcjach, jakie będą czekały na korzystających z term: pryskaczach, rwącej „dzikiej” rzece, zjeżdżalniach, barku i innych udogodnieniach. Wyliczono, że z basenów skorzysta 2520 osób w ciągu 12 godzin, a z brodzików – 1440 osób w analogicznym czasie.
M. Kwasiuk wyjaśniła też sprawę dojazdu do placówki już wybudowanej, a także drogi, przez które będą kursowały ciężarówki w trakcie budowy obiektu. Jeszcze raz powtórzyła zapewnienie, że przedszkolu „Zaczarowany Parasol” nic nie grozi i nie ma mowy o jego likwidacji.
Wiceprzewodniczący rady Józef Zabrzański chciał wiedzieć, jak budowa term wpłynie na natężenie ruchu w tej części Cieplic. – Czy nie będzie potrzeby zmiany organizacji ruchu? – pytał. Magdalena Kwasiuk nie chciała wchodzić w szczegóły planów. Powiedziała jedynie, że Miejski Zarząd Dróg i Mostów myśli o wybudowaniu ronda na skrzyżowaniu ulicy Wolności, Podgórzyńskiej i Cervi. Radny Zabrzański pytał też o utylizację wody. – Termy będą zaopatrywane ze złóż wód termalnych zmieszanych z wodą wodociągową . Zużyta woda będzie odprowadzana do kanalizacji miejskiej, a część wód termalnych trafi także do ogrzewania obiektu, a później – do rzeki – usłyszał odpowiedź.
Krzysztof Mróz z Prawa i Sprawiedliwości miał całą serię pytań. Było ich tyle, że sam się w końcu pogubił, i kiedy Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta poprosił radnego o powtórzenie jednej z kwestii, nie bardzo wiedział, co powiedzieć. – Nasz projekt ma 100 procent szans na dofinansowanie unijne, o ile zostanie przedstawiony kompleksowy projekt – odpowiedział J. Łużniak na jedno z pytań radnego Mroza tyczące finansowania robót. – Za nami jest projekt przebudowy Hali Stulecia, a Jelenia Góra jest na trzecim miejscu – dodał. Przypomnijmy, że termy mają kosztować 48 milionów złotych, 40 procent z tej kwoty miasto chce pozyskać z funduszy unijnych. Zastępca prezydenta zapewnił także, że fabryka PMPoland nie będzie miała szkodliwego wpływu na korzystających z term, ponieważ w Jeleniej Górze nie ma uciążliwej produkcji.
– Pani Magdalena Kwasiuk powiedziała jedno zdanie niepokojące, zaskakujące oraz niewiarygodne. Powiedziała, że Miejski Zarząd Dróg i Mostów myśli o wybudowaniu ronda. Zaskakujące jest to, że MZDiM myśli, a w dodatku, że o rondzie – powiedział ostro radny Cezariusz Wiklik z Lewicy i Demokratów. Szef komisji kultury nie zostawił suchej nitki na MZDiM i jego dotychczasowych działaniach obawiając się, że zamiast zorganizować lepiej ruch w Cieplicach, kompletnie go zdezorganizuje.
Radnemu Wiklikowi nie podobał się także sam projekt term. Zdaniem samorządowca będzie to gadżet, który nie przyciągnie gości. – Te termy są po to, bo prezydent miasta pilnie potrzebuje sukcesu – dodał dając do zrozumienia, że Jeleniej Górze potrzebny jest większy obiekt. – Aquapark we Wrocławiu działa na powierzchni 0,8 hektara i jest wszystko w porządku – ripostował Jerzy Łużniak. Cezariusz Wiklik nie odpuścił: Wrocław funkcjonuje na zupełnie innych zasadach. To duże miasto z kilkoma basenami. W Jeleniej Górze jest tylko jeden i nie jesteśmy metropolią.
Ważną kwestię postawił radny Miłosz Sajnog z klubu Jeleniej Góry XXI. Spytał, czy miasto wie już, kto będzie zarządzał termami i na jakiej zasadzie będą one działały: czy jako spółka miejska, czy zakład budżetowy, czy może partnerstwo publiczno-prywatne. Jerzy Łużniak nie odpowiedział na to pytanie mówiąc, że dzisiejsza prezentacja ma na celu tylko zapoznanie radnych z koncepcją architektoniczną term.