Projekt przewiduje remont i odtworzenie pierwotnego wyglądu zewnętrznego i wewnętrznego tramwaju z zachowaniem drewnianej konstrukcji wykończeniowej, kabiny motorniczego wraz z elementami jej wyposażenia oraz innymi elementami w części pasażerskiej (m.in. uchwyty, rączki, oświetlenie, itd.), jaki jeździł w Jeleniej Górze. Projekt obejmuje także utworzenie we wnętrzu tramwaju multimedialnego centrum edukacji komunikacyjnej, w którym na monitorach emitowane będą filmy z czasów obsługi tramwajowej miasta jak i eksponowane będą posiadane przedmioty i rekwizyty z tamtych czasów.
Planowana inwestycja, ze względu na swój charakter i przeznaczenie będzie niespotykana w skali całego kraju - przekonują autorzy projektu. Służyć będzie jako centrum edukacyjne, szczególnie dla dzieci i młodzieży oraz będzie gratką dla turystów przyjeżdżających do Jeleniej Góry.
Drugi etap projektu w latach kolejnych będzie polegał na wybudowaniu i umieszczeniu pojazdu szynowego w przeszklonym budynku, którego wnętrze będzie stworzone na podobieństwo uliczki Jeleniej Góry z okresu powojennego. Dodatkowo pod pojazdem zostanie odbudowana część drogi brukowanej z elementami trakcyjnym, oraz wykonana zostanie imitacja graficzno - zdjęciowa kamienic stanowiących tło dla eksponowanego pojazdu szynowego. Całość ekspozycji będzie osłonięta konstrukcją z frontową szklaną ścianą.
Pierwsze plany budowy linii tramwaju konnego w Jeleniej Górze pojawiły się w 1868, jednak nigdy nie przystąpiono do ich realizacji. Alternatywnym pomysłem okazała się budowa tramwaju spalinowego – pierwsze tory położono na ul. Obrońców Pokoju 4 maja 1896. 4 sierpnia 1896 miasto wydało zgodę na budowę linii tramwaju gazowego od kolejowego Dworca Głównego do Herischdorfu (Malinnika). 10 kwietnia 1897 dwa pierwsze tramwaje wyjechały z zajezdni przy Hospitalstrasse. 22 maja 1897 otwarto linię Hauptbahnhof – Hermsdorf (Dworzec Główny – Sobieszów). 9 lutego 1900 otwarto pierwszą linię elektryczną z zajezdni w Malinniku do Dworca Głównego, a 10 lutego 1900 uruchomiono kursy do Cieplic. 8 sierpnia 1911 uruchomiono linię do Podgórzyna Dolnego, którą 20 maja 1914 przedłużono do Podgórzyna Górnego.
Po zakończeniu II wojny światowej 18 maja 1945 niemiecka załoga wznowiła przewozy na trasie Dworzec Kolejowy – Zajezdnia. 22 maja 1945 utworzono przedsiębiorstwo „Kolej Elektryczna w Jeleniej Górze”. Na początku lat 50. XX wieku zwiększono ilość mijanek, co umożliwiło likwidację torów na ulicy M. Konopnickiej, Rynku i ulicy Długiej, gdzie odbywał się do tej pory ruch jednokierunkowy w kierunku Cieplic. W związku z tym wszystkie tramwaje (nie tylko – jak dotąd – wracające z Cieplic) zaczęły kursować ulicą Bankową. kres jeleniogórskich tramwajów zaczął się 31 grudnia 1964 gdy zamknięto linię do Podgórzyna, a 28 kwietnia 1969 był ostatnim dniem kursowania tramwajów w ogóle. Tego dnia przejazd był bezpłatny. Tramwaj na ulicach Jeleniej Góry pojawił się jeszcze 1 maja 1969 podczas pochodu, ale nie był to już regularny kurs.