Wzmożony ruch panuje na cmentarzu komunalnym przy ul. Sudeckiej. Pośród mogił rozciąga się zapach środków czyszczących, którymi jeleniogórzanie czyszczą nagrobki. W mieście kwitnie handel chryzantemami, zniczami i stroikami, którymi mieszkańcy ozdobią mogiły bliskich. Często porządki w postaci zamiatania liści to syzyfowa praca: w miejsce uprzątniętych, opadają nowe. To jednak nikogo nie zraża, bo właśnie w tym dniu groby powinny być czyste i bez skazy.
Za to od jutra na cmentarzach będzie bardziej nastrojowo i refleksyjnie. – Wszystkich Świętych to dzień, w którym oddajemy cześć tym, którzy już są w pełnej jedności ze Stwórcą – mówi ks. Dominik Kociołek (CFM). Z kolei w Dniu Zadusznym modlimy się za dusze wszystkich zmarłych, które do tej jedności dążą – dodaje. Kapłan podkreśla, że zniczy – jako wyrazu pamięci i ognia – jako symbolu życia wiecznego, nie powinno zabraknąć na żadnym nagrobku.
Co zrobić, aby na cmentarze dojechać bezpiecznie i nie dać okazji przestępcom? Policjanci od 31 października do 2 listopada będą prowadzić wzmożone działania pod kryptonimem „Znicz 2008” na głównych ciągach komunikacyjnych Jeleniej Góry oraz wszystkich drogach dojazdowych do cmentarzy na terenie całego powiatu jeleniogórskiego. – Jak co roku obowiązuje całkowity zakaz zatrzymywania się i postoju przy ulicy Sudeckiej. Wytyczono miejsca do parkowania przy części ul. Mickiewicza, Słowackiego, Głowackiego oraz na placu przy ul. Sudeckiej. W Cieplicach częściowo zamknięta dla ruchu będzie ulica Jagiellońska – przypomina nadkom. Edyta Bagrowska.
Policjanci radzą zrezygnować z dojazdu na cmentarz samochodem. Lepiej skorzystać z komunikacji miejskiej. Na samych nekropoliach trzeba uważać na swoje rzeczy osobiste i nie dać szansy kieszonkowcom. – Nie pozostawiajcie w samochodach rzeczy wartościowych. Pamiętajcie o przysłowiu „okazja czyni złodzieja” – apelują.
– Uruchomiliśmy linię sezonową „Zabobrze - Nowy Cmentarz”, na której od godziny 8.00 do godziny 18.00 wahadłowo będzie kursowało sześć autobusów o dużej pojemności, ze średnią częstotliwością co 10 minut – mówi Marek Woźniak, dyrektor MZK. Kursowanie autobusów będzie sterowane przez pracowników nadzoru ruchu. Pojazdy nie będą się zatrzymywać na przystankach „Sudecka Koszary” i „Sudecka Działki”.
Trasa przejazdu linii sezonowej będzie przebiegała przez następujące przystanki: Kiepury - Bacewicz - Ogińskiego - „Rondo” Różyckiego - Drzymały - Osiedle Robotnicze - Podwale - Bankowa - Matejki – Sudecka „Nowy Cmentarz” - Czarnoleska (pętla).
Autobusy linii nr 1 pojadą jak w niedzielę, ale na odcinku Podchorążych – Orzeszkowej, w godzinach 11 – 15.30 będą kursowały dodatkowe dwa autokary. Dwunastka pojedzie jak w dni robocze, a autobusy z linii nr 15 wg rozkładu jazdy obowiązującego w soboty. Na linii nr 16 w godzinach 11.00 – 15.30 będzie kursował jeden autobus wg sobotniego rozkładu jazdy. Pozostałe kursy odbędą się zgodnie z rozkładem jazdy obowiązującym w niedziele i święta. MZK zapowiada także wzmożone kontrole w pojazdach. Wielu pasażerów myśli, że linia sezonowa jest bezpłatna, a tak nie jest.