Perspektywa kulisowa
Artysta zbudował kompozycję poprzez zastosowanie perspektywy kulisowej. Na pierwszym palnie nakreślił wyraźny zarys szczytu grzbietu górskiego z widocznymi postaciami po prawej stronie.
Teren jest typowy dla krajobrazu górskiego, karkonoskiego – miejscami skalisty, porośnięty krzewami kosodrzewiny. Po bokach strome, ciemne góry, spomiędzy których rysuje się widok na kaskadę kolejnych szczytów górskich skąpanych w mglistym powietrzu przybierającym różne barwy od ciemno stalowej, poprzez błękitną, różne odcienie różowego, żółtego, a nawet miejscami bieli.
Zarabiał jako portrecista
Artysta pochodził z Wrocławia. Początkowo kształcił się w rzemiośle ślusarskim, uprawiając przez jakiś czas ten zawód. Nieco później podjął studia artystyczne, w zakresie pejzażu. Na studia wyjechał do Berlina, później wrócił do Wrocławia, gdzie początkowo zarabiał jako portrecista.
Malował także sceny rodzajowe, kompozycje historyczne i religijne. Od początku lat 70. XIX w. dużo podróżował, malując krajobrazy i studia roślin, początkowo na Śląsku m. in. w Karkonoszach i na Ziemi Kłodzkiej. Odbywał podróże egzotyczne do Syrii, Egiptu czy Palestyny.
Oprócz malarstwa sztalugowego uprawiał także malarstwo ścienne, wykonywał również adresy i dyplomy.
Niektórzy krytycy mówili o tym artyście, że jest przedstawicielem nurtu idealizującego w malarstwie i przeciwstawiali go ówcześnie dominującym realistom. Zapewne jednak Linke okazał się wnikliwym obserwatorem zjawisk atmosferycznych i świetlnych. Świetnie malował mgliste zjawiska, które często zachodzą w terenie górskim. Zaświadcza o tym obraz ze zbiorów muzeum.
Anna Szczodrak/Muzeum Karkonoskie