Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11037
Zalogowanych: 91
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pewny byt bazaru przez (co najmniej) 10 lat

Piątek, 8 listopada 2013, 6:48
Aktualizacja: Sobota, 9 listopada 2013, 8:23
Autor: Angela
Jelenia Góra: Pewny byt bazaru przez (co najmniej) 10 lat
Fot. Angela
Słodkiej i owocnej współpracy na całe 10 lat – taki napis widniał na torcie zwieńczającym wczorajsze (7.11) podpisanie w jeleniogórskim Ratuszu 10–letniej umowy dzierżawy Targowiska Zabobrze. – Negocjacje trwały prawie pół roku, ale było warto, bo te 10 lat daje szansę na rozwój, inwestowanie w poprawę jego wizerunku i stabilność dla około 200 handlujących – mówił Stanisław Sudoł, prezes spółki Kupieckiej Zabobrze.

Negocjacje z miastem dotyczyły przede wszystkim terminu, stawek czynszu oraz ulg dla terenu, który podczas inwestycji nie będzie wykorzystywany do handlu. Wczoraj obie strony zgodnie przyznały, że po długich dyskusjach udało się dojść do kompromisu.

- My chcieliśmy, żeby umowa była podpisana na 15 lat, ale prezydent podał nam racjonalne argumenty i ostatecznie zgodziliśmy się na te dziesięć lat – mówił Stanisław Sudoł. – Prezydent poszedł nam na rękę i nie będzie rewaloryzował stawek przez trzy lata czyli przez okres inwestycyjny. Miasto przystało również na naszą prośbę, by na czas inwestycji teren wyłączony z handlu był zwolniony z czynszu - dodał prezes spółki kupieckiej.

Prezydent Marcin Zawiła przyznał, że zgodzić nie mógł się tylko na jeden warunek – obniżenie czynszu. - Uznaliśmy, że możemy nie podnosić opłat, ale nie mogliśmy zgodzić się na ich obniżkę – mówił.

W podpisaniu umowy poza prezydentem i prezesem spółki udział wzięli: Marek Pacan i Jan Pryszcz, członkowie rady nadzorczej, reprezentanci około 200 podmiotów prowadzących obecnie swoją działalność na Targowisku Zabobrze. Nie zabrakło również radnej Danuty Wójcik, która kilka lat temu, jeszcze jako kupiec, walczyła o długoterminową umowę. - To moje dziecko, więc jestem pełna nadziei na dalszy rozwój targowiska – mówiła radna D. Wójcik. – Kupcy udowodnili, że warto im zaufać – dodała.

Prezes S. Sudoł dziękując wszystkim, którzy pracowali nad 10-letnią umową podkreślał, że ostatnie trzy lata, kiedy targowiskiem zarządza spółka, nie zostały zmarnowane.

- Zrobiliśmy parking, udrożniliśmy przejazd, wykonaliśmy ogrodzenie, oświetlenie i monitoring – wyliczał prezes spółki. Teraz czas na kolejne zmiany, które są jednym z warunków podpisanej umowy. Mamy dwie koncepcje: jedna dotyczy zadaszenia istniejących ciągów komunikacyjnych, druga zakłada przeniesienie parkingu od strony Różyckiego (Ronda), co będzie wymagało przeniesienia pawilonów na dolną płytę wokół zielonego rynku. Najważniejszym naszym sukcesem było jednak dojście z ludźmi do porozumienia. Kupcy zrozumieli, że na wojnach i uszczypliwościach niczego nie zbudujemy. Teraz stanowimy silną i zwartą grupę, która myśli jednakowo i to jest nasz największy kapitał – dodał.

Mimo tych zapewnień, do naszej redakcji oraz do radnego Józefa Sarzyńskiego (który na ten temat wypowiadał się na ostatniej sesji rady miejskiej) zgłosili się indywidualni kupcy, którzy w wieloletniej umowie widzą nie tylko szansę rozwoju, ale i koszty. Anonimowo mówią, że obawiają się, czy będzie ich stać na wielkie zmiany i wizerunkową rewolucję.

- Nie chcę nikomu szkodzić, a wręcz przeciwnie, chcę przekonać wszystkich, że warto w to miejsce inwestować – tłumaczył Stanisław Sudoł. – Zadaszenie targowiska pomoże w utrzymaniu klientów, którzy teraz podczas złej pogody uciekają do galerii handlowych. Ci, którzy już rozbudowali swoje stoiska, widzą, że zwiększyła im się liczba klientów, bo mają wyeksponowany towar, ciepłe przymierzalnie, itp. Planowane w ciągu tych dziesięciu lat inwestycje to dla kupców koszt do 150 zł miesięcznie. Myślę, że każdy temu podoła – dodał.

Obecnie Miasto prowadzi negocjacje dotyczące długoletniej umowy z targowiskiem Flora. Umowa ma zostać podpisana do końca roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
612
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Ślisko na drogach w regionie
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group