W najbliższym czasie plan zostanie wyłożony do wglądu i po konsultacjach, głosowanie za jego przyjęciem odbędzie się na corocznym zebraniu wiejskim w Kopańcu na przełomie lutego i marca br. Po zatwierdzeniu go przez rade gminy, Plan Odnowy Wsi Kopaniec na najbliższą pięciolatkę, stanie się podstawą do walki o unijne dotacje.
A jest, o co powalczyć. W konsultowanej z Radą Sołecką, Stowarzyszeniem Kopaniec i zaangażowanymi w życie wsi mieszkańcami, roboczej wersji planu, widnieje 16 pozycji na łączną kwotę blisko 16 milionów złotych. Wśród nich główną pozycję zajmuje budowa sieci kanalizacji sanitarnej oraz wodociągowej za 8.5 mln zł.
– I to właśnie ten projekt ma największe na realizację - przekonuje kierownik referatu rozwoju gminy Stara Kamienica Mariusz Marek. Są już stosowne plany i dokumenty, a co najważniejsze, zasady finansowania. Wbrew obawom części mieszkańców gminy, jej udział w inwestycji to zaledwie 15 procent. Z czego 14 procent stanowi pożyczka bez odsetek z WFOŚ, pozostały jeden procent to wkład własny gminy.
Z pozostałych zadań ujętych w Planie Odnowy Wsi, realne szanse na realizację w ciągu najbliższych dwóch lat, ma także budowa boiska wielofunkcyjnego -wykonano już podstawowe roboty ziemne, co stanowi połowę zaplanowanych prac- remont dróg gminnych i powiatowych oraz budowa punktów widokowych oraz oznakowanie tras turystyki pieszej i rowerowej.
- Uznaliśmy ten plan za swoisty koncert życzeń wynikających z naszych potrzeb. Dlatego znalazły się w nim i budowa remizy i świetlicy wiejskiej, jak też renowacji zabytkowych słupów ogłoszeniowych z początku XX w. – mówi współzałożyciel Stowarzyszenia Kopaniec Leszek Różański.
Sołtys Lipiński cieszy się, że w planie oprócz promocji, badań archeologicznych kamiennych Wałów czy organizacji cyklicznych imprez w Osadzie Średniowiecznej Kopaniec, większość stanowią inwestycje, które na trwałe mogą zmienić oblicze Kopańca. – Wsi potrzebny jest rozwój. Samym krajobrazem nie przyciągniemy ludzi, którzy chcieliby tu budować domy i prowadzić działalność gospodarczo-usługową – przekonuje sołtys Kopańca.
Kopaniec, którego początki datuje się na pierwsza połowę XIV wieku, to dzisiaj wieś licząca niespełna 400 mieszkańców. Do atrakcji należą dziś m.in. kamienne wały, zabytkowe słupy ogłoszeniowe, replika osady średniowiecznej, a także galerie sztuki i rękodzieła. Funkcjonuje tu także kilka gospodarstw agroturystycznych, a sama wieś stanowi świetny punkt wypadowy w Góry Izerskie i Karkonosze.