Skwer położony jest w Cieplicach na skrzyżowaniu ul. Fabrycznej z Placem Piastowskim, a uchwała Rady Miasta o nadaniu mu imienia dr Tadeusza Rolskiego zapadła jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu, na wniosek Komitetu Obrony Demokracji. W uroczystości brała udział rodzina, w tym dwaj synowie Tadeusza Rolskiego, jego przyjaciele, przedstawiciele służby zdrowia i wnioskodawcy z KOD - u.
Odsłonięcia tablicy wraz z synami chirurga dokonali prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak oraz przewodniczący Rady Miasta Wojciech Chadży.
Staramy się nie zapominać o pionierach Jeleniej Góry o osobach, które tworzyli to miasto mówi prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak. - Coraz to częściej także dzięki takim ludziom jak członkowie KOD odkrywamy tych, którzy pokazali nam jak piękne jest to miasto i dzięki którym się rozwijało.
Doktor Tadeusz Rolski - pionier powojennego lecznictwa w Jelenia Górze, znakomity chirurg, dyrektor Szpitala Miejskiego przy ul. Stefana Żeromskiego oraz ordynator oddziału chirurgicznego, nauczyciel wielu znanych lekarzy i pielęgniarek, Radny Miejskiej Rady Narodowej w Jeleniej Górze w latach 1954-1965r.
Urodził się 14 stycznia 1901 roku w Złoczowie, w województwie tarnopolskim. W 1919 roku zaraz po maturze zgłosił się na ochotnika do Armii Polskiej i brał udział w wojnie polsko - bolszewickiej. W grudniu 1920 roku po skończonej wojnie rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. W marcu 1929 roku otrzymał dyplom „Doktora Wszech Nauk Lekarskich".
Odbył praktykę lekarską na wielu oddziałach Państwowego Szpitala Powszechnego we Lwowie. Pod kierownictwem prof. dr Tadeusza Ostowskiego pełnił obowiązki asystenta oddziału chirurgicznego zdobywając bogate doświadczenie kliniczne w zakresie schorzeń chirurgicznych.
W 1937 roku był ordynatorem oddziału chirurgicznego Szpitala Powszechnego w Zamościu, a rok później dyrektorem i ordynatorem Szpitala Ubezpieczalni Społecznej w Piotrkowie Trybunalskim.
10 września 1939 roku dr Rolski wstąpił do wojska. Podczas wojny był ordynatorem oddziału chirurgicznego Wojskowego Szpitala nr 207, następnie trafił do obozu dla internowanych w Jolsvie, gdzie pełnił funkcję lekarza izby chorych, pracował także w szpitalu garnizonowym w Pecsu, lecząc polskich żołnierzy, a później również jeńców alianckich. W 1945 roku był ordynatorem oddziału chirurgicznego w szpitalu Szwedzkiego Czerwonego Krzyża w Pecs.
W lipcu 1945 roku powrócił do Polski, a 1 września objął stanowisko ordynatora chirurgii w Jeleniej Górze. Wyszkolił wielu wspaniałych lekarzy m.in. prof. dr. Lecha Imielińskiego, neurochirurga Akademii Medycznej w Gdańsku, czy dr. Zygmunta Weiss, wieloletniego dyrektora i ordynatora Instytutu Rehabilitacji w Konstancinie i wielu innych.
Tadeusz Rolski był pasjonatem motoryzacji, działaczem i zawodnikiem Automobilklubu Polskiego, rywalizującym na dolnośląskich rajdach.
Zmarł 11 lipca 1974 roku. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Jeleniej Górze.
Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Orderem Odrodzenia Polski. Wielokrotnie doceniany uzyskał tytuł Człowieka Roku, Zasłużonego dla Dolnego Śląska czy zasłużonego dla Miasta i Powiatu Jelenia Góra.