Poniedziałek, 13 stycznia
Imieniny: Bogumiły, Weroniki
Czytających: 10886
Zalogowanych: 71
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pobłogosław, Panie, ten chleb…

Sobota, 11 kwietnia 2009, 14:02
Aktualizacja: Wtorek, 14 kwietnia 2009, 7:15
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Pobłogosław, Panie, ten chleb…
Fot. TEJO
Święceniem pokarmów, które trafią na świąteczny stół, rozpoczęły się dziś uroczystości Wielkiej Soboty. Ich zwieńczeniem będą nabożeństwa Wigilii Paschalnej i uroczyste procesje rezurekcyjne zwiastujące zmartwychwstanie Jezusa.

Kościoły zapełniały się dziś wiernymi niemal do ostatniego miejsca. Nawet ci, którzy z reguły do świątyni nie chodzą, dziś przyszli, aby poświęcić pokarmy: tradycyjne jaja, wędliny, chleb. W koszyczkach ze święconym nie brakowało także innych wiktuałów: świątecznych ciast i przypraw, w tym najważniejszych: pierzu i soli.

Po krótkiej modlitwie i lekturze Słowa Bożego kapłani obficie kropili wodą święconą żywność, którą do kościołów przynieśli wierni. Przychodziły całe rodziny, nawet z bardzo małymi dziećmi, w niebogłosy płaczącymi. – To bardzo dobra okazja, aby wytłumaczyć najmłodszym tajemnicę Zmartwychwstania – mówili księża.

– Całą noc z piątku na sobotę mieliśmy adorację Krzyża Pańskiego – mówi ks. Grzegorz Niwczyk, proboszcz parafii Matki Boskiej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu. – Dziś o godz. 22 gromadzimy się na Wigilii Paschalnej, którą zakończy procesja rezurekcyjna z gromnicami – dodaje. Podobnie będzie w innych parafiach, tyle że u św. Erazma i Pankracego cała uroczystość rozpocznie się godzinę wcześniej.

Zgodnie ze wskazaniem biskupów zanikł już praktycznie zwyczaj odprawiania porannych mszy rezurekcyjnych. – W naszej parafii od początku jej istnienia uroczystości wielkanocne zaczynały się od Wigilii Paschalnej – mówi ks. Niwczyk.

Wielka Sobota to także okazja do podzielenia się żywnością z uboższymi. W parafiach wystawione są specjalne stoły, na które trafiają paczki od wiernych. Zostaną one rozdane najbardziej potrzebującym rodzinom oraz osobom starszym i osamotnionym. W kościele Matki Boskiej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu zgodnie z lokalną tradycją rozprowadzane są chlebki wielkanocne, którymi parafianie podzielą się przed świątecznym śniadaniem. Ludzie dają „co łaska”, a ofiara przeznaczona jest na budowę świątyni. Tradycją parafii jest także kiermasz ciast świątecznych, z którego dochód pomoże dzieciom spędzić ciekawie wakacje.

Z kolei w cieplickim kościele św. Jana Chrzciciela dokonano obrzędu poświęcenia pokarmów położonych na wspólnym stole na dziedzińcu świątyni. Sprzyjała temu piękna, słoneczna pogoda.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Jak często tankujesz samochód?

Oddanych
głosów
153
Co parę dni po parę litrów
9%
Co parę tygodni po kilkanaście litrów
8%
Raz w miesiącu do pełna
39%
Różnie, to zależy
44%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czy niedługo nie będzie fal?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Druhowie wymienią sprzęt zniszczony w powodzi
 
112
Na drogach zginęły 143 osoby!
 
Aktualności
W Sosnówce na ukończeniu
 
112
Cztery osoby ranne w wypadku drogowym w Radomierzu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group