Na wystawie „W Górach Izerskich jest zawsze pięknie” Jakub Pajewski prezentuje cykl fotografii dzieci warszawian, którzy uciekli ze stolicy do małej izerskiej wioski. Pajewski przyjechał do nich na początku lat i przez pół dekady towarzyszył tej trzynastoosobowej rodzinie w sielskim życiu z dala od cywilizacji. Udało mu się stworzyć artystyczną dokumentację dzieciństwa, fascynującego procesu sposobienia się do życia, poznawania świata. Dziewczynki przebierające się w ubrania dorosłych kobiet, chłopców bawiących się w szkołę i malujących sobie wąsy. Na wystawie w jeleniogórskim BWA Jakub Pajewski prezentuje 80 czarno–białych, analogowych fotografii.
„Wokół ilustracji” Krzysztofa Figielskiego to wizualny stenogram z imaginacyjnych podróży po Karkonoszach – górach w jego malarstwie żywych i bardzo niespokojnych. Z jednej strony artysta odmalowuje ich ulotne piękno, śnieżną zawieruchę, zadymkę, a z drugiej całkowicie je odrealnia tworząc fantastyczne, prawie abstrakcyjne kompozycje na pograniczu malarstwa i grafiki.
Na wystawie prezentowany jest również cykl grafik na podstawie „Góry Analogii” Rene Daumala. Figielski stawia się w pozycji podróżnika, jednego z poszukiwaczy owego szczytu. Jak sam pisze: „jestem przekonany, że taka wędrówka do naszego prawdziwego ja jest równocześnie najprawdziwszą drogą do innych, oraz że świat rozciąga się na zewnątrz i wewnątrz nas.” W BWA Krzysztof Figielski prezentuje malarskie cykle: „Z Mitologii”, „Podwodność”, „O poranku” a także cykl grafik „Góra Analogii”.
Jakub Pajewski ukończył Wydział Grafiki ASP w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1986r. w pracowni prof. Haliny Chrostowskiej. Aneks z malarstwa – w pracowni prof. Teresy Pągowskiej. Wystawiał w kraju i za granicą, jest współzałożycielem grupy „Międzynarodowa Familia Radio Varsawa”.
Krzysztof Figielski studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; dyplom w pracowniach prof. Macieja Urbańca oraz prof. Teresy Pągowskiej (aneks) 1982 r. Zajmuje się rysunkiem, grafiką wydawniczą, maluje ilustracje, projektuje znaki i logotypy, eksperymentuje z innymi mediami i sposobami tworzenia obrazu (relief, druk wypukły, fotografia cyfrowa). Od 1994 mieszka w Szklarskiej Porębie.