Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia oraz koncert symfoniczny. Zebrali się działacze JTSK z Elżbietą Kotlarską na czele, samorządowcy z Markiem Obrębalskim, prezydentem Jeleniej Góry oraz starostą Jackiem Włodygą. Był poseł Jerzy Szmajdziński, były senator Ryszard Matusiak, kierownik jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego Ivo Łaborewicz, pełniący obowiązki dyrektor Muzeum Przyrodniczego, długoletni szef Muzeum Karkonoskiego Stanisław Firszt. Pojawił się eksposeł a obecnie burmistrz Gryfowa Śląskiego Olgierd Poniźnik i wielu innych członków i przyjaciół JTSK.
Towarzystwo wywodzi swoje korzenie od powstałego w 1958 roku Towarzystwa Klubów Robotniczych i Chłopskich (TKR i Ch). Wiele imprez, które dziś na stałe weszły do jeleniogórskiego kalendarza kulturalnego, bierze swój początek właśnie z pomysłów działaczy JTSK. To, między innymi, dzięki Klubowi Melomana przy towarzystwie powstała Jeleniogórska Orkiestra Symfoniczna, zalążek dzisiejszej Filharmonii Dolnośląskiej. Bez JTSK nie byłoby Teatru Animacji. Towarzystwo jako jedyne w Polsce wydało tomik poezji Tadeusza Różewicza w języku esperanto.
W holu Filharmonii Dolnośląskiej, która ugościła jubilatów koncertem kwartetu smyczkowego, otwarto wystawę prezentującą półwiecze JTSK w obiektywie.