Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11466
Zalogowanych: 98
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Policja wypowiada wojnę wagarowiczom

Poniedziałek, 18 września 2006, 0:00
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Policja wypowiada wojnę wagarowiczom
Fot. Jelonka.com
Uczniowie, którzy uciekają z lekcji lub idą na papierosa w przerwie, powinni się mieć na baczności. Jeśli zauważy ich patrol, dowie się o tym nie tylko dyrektor, lecz także rodzice.

Policjanci przyłapanych nieletnich legitymowali i powiadamiali o występkach tylko dyrekcje szkół. Od około roku informacja o tym trafia do rodziców. List z policyjną pieczątką ma być skuteczniejszy.

W zeszłym roku szkolnym takich pism wysłano kilkadziesiąt. Opisano w nich zachowanie wagarującej młodzieży.
– Wydajemy wojnę tym, którzy zamiast być w szkole, włóczą się po mieście, palą papierosy, biorą narkotyki i piją alkohol – tłumaczy komisarz Edyta Bagrowska z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Wśród pechowców znaleźli się, między innymi, gimnazjaliści, którzy pili piwo przy kościele garnizonowym. Na policyjne listy trafiają także ci uczniowie, którzy przyszli na lekcje, ale w przerwie wyskoczyli na papierosa. Są też i tacy, którzy – nie tylko w czasie godzin lekcyjnych – głośno przeklinają na ulicy.
– Wśród upomnianych byli także uczniowie szkół podstawowych. Najczęściej piąto i szóstoklasiści. Urządzili sobie palarnię w pobliżu Gimnazjum nr 1 – informują policjanci.

Szefowie placówek oświaty są przekonani, że policyjna akcja zniechęci to ich wychowanków od ucieczek ze szkoły i złego zachowania. – Mamy ponad tysiąc uczniów. Trudno nad nimi wszystkimi zapanować – mówi Paweł Domagała, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1.

Nauczyciele mają swoje sposoby na zdyscyplinowanie uczniów, choć nie zawsze są skuteczni. W popularnym „Żeromie” wysyłane są esemesy do rodziców z informacjami o tym, że uczeń narozrabiał, ma złe stopnie lub nie chodzi na lekcje.
Dzieje się tak w przypadku, kiedy rodzice zgadzają się na udostępnienie wychowawcy numeru telefonu komórkowego lub adresu internetowego.

Kłopot pojawia się w przypadku uczniów pełnoletnich. Jeśli mają dowód osobisty i nie sprawiają kłopotów, czyli nie awanturują się i nie hałasują oraz nie nadużywają alkoholu – ale uciekają z lekcji – policja jest bezsilna.
Dyrekcje szkół, w przypadku stwierdzenia, że pełnoletni wagaruje, mogą go ukarać sankcjami przewidzianymi przez szkolny regulamin.
Najczęściej jest to obniżona ocena ze sprawowania, w przypadkach drastycznych uczeń może po prostu zostać wyrzucony do innej placówki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
618
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group